Škola volá alebo Ako posilniť imunitu našich najmenších na jeseň

Podpora imunity pere deti na začiatksu školského roka pomocou aromaterapie.

Školský rok sa nám pomaličky rozbieha a mnohí školáci či škôlkari zasadli do školských a predškolských lavíc po prvýkrát. Mesiac september znamená pre mnohých koniec letnej „pohodičky“ a začiatok kolotoča školských povinností, ranného vstávania, poobedných krúžkov a čo ja viem čoho ešte, čo treba za ten týždeň stihnúť.

Musím sa priznať, že aj pre mňa býval september taký prelomový míľnik v roku. Nielen preto, že som ho mala spojený s koncom slnečných letných dní. Všetko sa zdá v lete také nejaké, povedzme jednoduchšie. Kto vie čím to je. Hádam tým prázdninovo-dovolenkovým obdobím a určite aj slniečkom, ktoré nám svoju energiu posiela intenzívnejšie ako po iné mesiace. Veď to poznáte. Dni sú v lete dlhšie, čas plynie tak nejak pomalšie a aj tie pracovné povinnosti sa v lete zrazu nezdajú až také vážne.

U mňa špeciálne je to aj tým, že na začiatku septembra mám narodeniny a teda pre mňa osobne končí starý rok a začína nový…

Každopádne sa asi zhodneme na tom, že september je obdobím zmeny hlavne pre našich najmenších školákov a škôlkarov, ktorí sú nútení zvyknúť si na nový režim. Nie je to vždy pre nich jednoduché, ale našťastie tu máme viacerých pomocníkov zo sveta AROMATERAPIE, ktorí vedia deťom, ale aj nám dospelým pomôcť na fyzickej aj emočnej úrovni.

Okrem veľkej zmeny režimu, ktorá pre malých školákov a škôlkarov nastala, tu máme ešte aj meniace sa počasie. Dlhé slnečné letné dni sa začínajú pomaly meniť na kratšie a sychravejšie. Vonku sa začína skôr stmievať a teplých slnečných lúčov sa nám dostáva čoraz menej a menej. Posilnenie imunity je určite na mieste a môže nám výborne pomôcť vyhnúť sa všadeprítomným vírusom a baktériám, ktoré sú rozšírené najmä v detských kolektívoch.

Zo sveta AROMATERAPIE  je nám veľkým pomocníkom už toľkokrát v mojich predchádzajúcich článkoch spomínané difúzovanie. Difúzovaním čistých esenciálnych olejov do vzduchu nie len čistíte samotný vzduch v miestnosti, ale aj sliznice svojich detí, ktoré zachytávajú vírusy a baktérie, s ktorými sa dieťa počas dňa v kolektíve stretlo. Sliznice sú vstupnou bránou pre tieto mikroorganizmy do detského telíčka. Difúzovať, difúzovať a ešte raz difúzovať je naozaj základné pravidlo pre každého, kto chce pomocou AROMATERAPIE zostať zdravý.

Vhodné je zapnúť difuzér hneď ráno po prebudení. Na ráno sú ideálne najmä citrusové oleje, ktoré nie len posilnia imunitu detí, ale vďaka svojim povzbudzujúcim účinkom aj navodia pozitívnu náladu v domácnosti. Deťom sa bude oveľa ľahšie vyrážať z domu za svojimi školskými či škôlkarskými povinnosťami. Ocenia to aj rodičia, ktorí budú taktiež pozitívne naladení do svojho pracovného dňa. Vyberte si svoj obľúbený citrusový olejček, nakvapkajte ráno pár kvapiek do difuzéra a sledujte, čo sa bude diať. Ak si neviete vybrať jeden citrus, môžete vyskúšať hotovú zmes citrusových olejov CitrusBliss, ktorá obsahuje pomaranč, citrón, grapefruit, tangerínku, mandarínku, klementínku, bergamot a výťažok z vanilkových semien. Stačí jeden nádych z dlane a pocítite príval pozitívnej energie z tohto úžasného citrusového koktailu.

Difuzér odporúčam zapínať aj poobede po návrate zo školského zariadenie. Tu sú vhodné stromové a bylinné oleje a zmesi na podporu imunity a dýchania. Zmes OnGuard na podporu imunity obsahuje škoricu, klinček, eukalyptus, divoký pomaranč a rozmarín. Všetko sú to silné antibakteriálne a antivírusové oleje. Z emočného hľadiska je to olej ochrany, o čom svedčí aj jeho názov.

Zmes Air na podporu dýchania obsahuje vavrínový list, mätu piepornú, eukalyptus, čajovník, citrón, revensara, kardamón a gáfrovník lekársky. Všetko sú to bylinky, ktoré priaznivo pôsobia na náš respiračný systém.

Zo stromových a bylinných olejov sú výborné na difúzovanie Tuja, Cypruštek, Sibírska jedľa, Kadidlo, Copaiba, Melaleuca (Čajovník), Eukalyptus, Rozmarín. Vyberte si svoju kombináciu, ktorá najlepšie vyhovuje vám a vašim deťom.

Pri riešení domácich úloh je na zvýšenie koncentrácie výborný Citrón (olej sústredenia). V kombinácií s Mätou piepornou dokáže povzbudiť a dodať chuť do riešenia domácich úloh.

Difuzér zapínam aj  večer, keď idú deti spať. Tu sú výborné ukľudňujúce oleje ako Levanduľa, Divoký pomaranč, Cédrové drevo,  Kadidlo, zmes Balance alebo zmes Serenity, či detská zmes Calmer. Ja osobne pridávam častokrát večer do difuzéra deťom aj zmes na podporu dýchania Air, ktorá im okrem priaznivých účinkov na dýchací systém pomáha aj „predýchať“ všetky zážitky a udalosti daného dňa. Výborná večerná kombinácia je aj Divoký pomaranč s Levanduľou. Určite odporúčam vyskúšať. Táto kombinácia sa odporúča aj pre tzv. hyperaktívne deti.

Okrem difuzovania, ktoré je základným pomocníkom pri navodzovaní fyzickej a psychickej rovnováhy, je vhodné pravidelne používať esenciálne oleje aj lokálne. Pri deťoch používame olejčeky VŽDY ZRIEDENÉ nejakým podkladovým olejom. O tom ako bezpečne esenciálne oleje riediť sa dočítate v mojom eBooku zdarma Esenciálne oleje a deti.

Na podporu imunity natieram deťom na chodidlá a pozdĺž chrbtice každé ráno pri obliekaní zriedenú kombináciu Kadidla a už spomínanej ochrannej zmesi OnGuard. Zmes OnGuard je olejom ochrany a chráni nie len pred mikroorganizmami, ale aj takzvanými „ľudskými parazitmi“. Kadidlo je silno protizápalové a zvyšuje počet bielych krviniek.

Výborná alternatíva je aj zmes Stronger, ktorá je súčasťou špeciálnej detskej kolekcie. Stronger je zmesou Cédrového dreva, Litsei, Kadidla a Ruže a je už nariedený s frakcionovaným kokosovým olejom a teda vhodný na priamu aplikáciu pre deti. Viac o špeciálnej detskej kolekcií sa dočítate TU. Obidve zmesi je vhodné nanášať na chodidlá a chrbátik nie len ráno, ale aj večer.

Keď chceme podporiť sústredenie našich deti na školské povinnosti, okrem už spomínaného Citróna, výborná je zmes Thinker z už spomínanej detskej kolekcie. Skúste Thinkera v rámci ranného rituálu natrieť školákovi na chodidlá a zátylok a zvýšiť tým jeho koncentráciu a pozornosť. Tento 10ml roll-on môžeme školákovi pribaliť aj do školskej tašky a v prípade potreby ho bude mať stále po ruke.

Častokrát sa nám môže stať, že dieťa potrebuje dodať odvahu v novom kolektíve. Veľkým pomocníkom nám môže byť zmes Brave, ktorá už podľa názvu hovorí sama za seba. Brave obsahuje Divoký pomaranč, Škoricu, Osmanthus a Amyris všetko nariedené s kokosovým olejom v šikovnom 10ml roll-one. Ak potrebujete vaše dieťatko podporiť, natrite mu ho pred odchodom do kolektívu na nôžky a bruško a môžete mu ho aj pribaliť na cestu. Táto nádherne jemná odvážna vôňa ho bude sprevádzať po celý deň.

V neposlednom rade je pre zachovanie dobrej imunity vhodné dodávať deťom aj potrebné vitamíny a minerály, najmä v tomto náročnejšom prechodovom období. Spoločnosť doTERRA má vo svojej ponuke komplex vitamínov a minerálov špeciálne vyvinutý pre potreby detí. Ide o žuvací multivitamín A2Z, ktorý obsahuje: vitamíny A, C,D3, E, B1, B2, B3, B6, B12, K, kyselinu listovú, biotín B5, vápnik, železo. Jód, horčík, zinok, meď, mangán, selénium, draslík, cholín, inozitol, superpotraviny: ananás, granátové jablko, citrónové bioflavonoidy, spirulina, slnečnicový olej, ryžové otruby, vňať červenej repy, brokolica, hnedá ryža, mrkva, mango, brusnice, šípky, špenát, čerešňa, likopén, kurkuma, extrakt z kadidlovníka, hroznových semien a nechtíka lekárskeho. Myslím, že je toho dosť , niekomu by sa mohlo na prvý pohľad zdať, že až príliš. Tento komplex ale zabezpečuje antioxidačnú ochranu bunkovej DNA, zdravie kostí a zdravú imunitu.

Druhým výživovým produktom pre deti je Omega 3 rybí olej pod názvom IQ Mega. Ide o rybí olej bez zápachu s pomarančovou príchuťou vhodný pre deti. Je v tekutej olejovej forme a obsahuje koncentrát rybieho oleja (EPA, DHA), vitamíny D,E,C a esenciálny olej pomaranč. Vôbec sa jeho chuti nemusíte báť. Po rybacom zápachu v ňom nie je ani stopy a vaše deti si jeho chuť zamilujú. Je to najobľúbenejší „vitamín“ našej dcérky. Necháva si ho vždy na koniec, lebo práve tento jej najviac chutí. Omega 3 mastné kyseliny majú blahodarný vplyv na mozog, srdcovo-cievny systém, kostru, svalstvo a sú pomocníkmi v boji so zápalmi.

V neposlednom rade sú, nie len pre našu, ale aj detskú imunitu potrebné probiotiká. Stále viac sa hovorí o tom, že naša imunita je v našich črevách a preto je veľmi potrebné podporiť správnu črevnú mikroflóru. Aby sa tak mohlo stať, potrebujeme probiotiká, ktoré sa do toho čreva aj dostanú a nebudú zlikvidované už v žalúdku žalúdočnými kyselinami.

Detské probiotiká a prebiotiká PB Assist Jr. majú, rovnako ako dospelácky PB Assist, ochranný obal, ktorý zabezpečí ich transfer až do tenkého čreva. PB Assist Jr. obsahuje: 5 miliard  Lactobacillus rhamnosus, Lactobacillus salivarius, Lactobacillus plantarum LP01, Lactobacillus plantarum LP02, Bifidobacterium breve, Bifidobacterium lactis, FSO, xylitol, erythritol, prírodná melónová a jahodová príchuť, kyselina citrónová. Tieto detské pro a prebiotiká zabezpečujú zdravie tráviaceho systému, podporu imunity, optimálne metabolizovanie stravy, vstrebávanie výživy, zdravie dýchacieho systému, zdravie obličiek, močového mechúra a vylučovacieho systému. Ako bonus je jedna dávka dodávaná v malom sáčiku v podobe šumienky s melónovo-jahodovou príchuťou. Deti si ju môžu buď nasypať priamo do úst alebo primiešať do nápoja, či kaše alebo jogurtu.

Som presvedčená o tom, že na zdravotný stav najmä malých detí ma veľký vplyv aj psychická pohoda matky. Preto mám pre vás dva tipy zo sveta AROMATERAPIE, ktoré stoja za vyskúšanie.

Prvý tip je hotová uzemňujúca zmes Balance, ktorá obsahuje olejčeky zo Smreku, Gáfrovníka lekárskeho, Vratiča, Kadidla spolu s frakcionovaným kokosovým olejom. Balance vás dostane do psychickej pohody a rovnováhy, prináša emocionálne uzemnenie, upokojenie a relaxáciu a zvýšenie pozornosti a koncentrácie. Ja osobne na Balance nedám dopustiť. Natieram si ho každé ráno na chodidlá a mám pripravený aj malý, kokosovým olejom zriedený 5ml roll-on, ktorý mám v prípade potreby po ruke a natieram si ho na pulzné body na krku a rukách, na zátylok a za uši. Musím povedať, že vždy ma dostane do pohody a dokážem sa na mnohé veci pozerať z nadhľadu a situácie riešiť s chladnou hlavou.

Môj druhý tip je recept od jednej skúsenej aromaterapeutky. Má skvelý názov a síce Super mama! Do 10ml roll-onu dajte 12kv Šalvie lekárskej + 10kv Levandule + 5kv Cédrového dreva + 5kv Muškátu (Geranium) + 4kv Ylang Ylang. Doplňte nejakým kozmetickým olejom, napríklad aj frakcionovaným kokosovým, ktorý je úplne bez vône, a  nanášajte na pulzné body, za uši, pod kolená a na srdiečko. Keď si pri tom ešte navodíte vnútorný pocit, že naozaj ste super mama, tá najlepšia pre svoje deti, tak verím, že každodenné školské či škôlkarské povinnosti zvládnete spolu so svojimi ratolesťami ľavou zadnou. Alebo aspoň s poriadnym nadhľadom 😉

Prajem vám úspešný štart do nového školského roka. Vaším deťúrencom veľa zdravia a zábavy v školských zariadeniach a vám pekný september!

PS: O imunite som písala článok na jar pod názvom Ako sme si túto zimu užili naplno a v zdraví. Ak vás táto téma zaujala, mrknite aj sem.

PS2: V prípade, že by ste sa rozhodli posilniť imunitu vaších ratolestí pomocou AROMATERAPIE, TU sa dozviete, ako si zabezpečiť produkty spoločnosti doTERRA za najvýhodnejších podmienok.

 

Som mama dvoch malých ratolestí a mojou vášňou sa stala AROMATERAPIA. Rada budem vašim sprievodcom vo svete voňavých esencií, ktoré vás privedú k fyzickej aj psychickej rovnováhe. Môj príbeh si môžte prečítať tu >>