Sezóna kliešťov sa začína alebo ako si vyrobiť prírodný repelent

Repelent z esenciálnych olejov doTERRA proti komárom a kliešťom.

S príchodom jari a pomaličky sa začínajúceho leta sa nám začali prebúdzať aj malé potvorky, ktoré nám vedia pobyt v prírode skomplikovať. Kliešte sa zdržujú v trávnatých porastoch a pri kríkoch. V niektorých lokalitách je ich viac, niekde menej. Niektoré môžu byť infikované lýmskou boreliózou alebo kliešťovou encefalitídou, iné našťastie infekčné nie sú.

Okrem svetlého oblečenia (aby sme si ich skôr všimli) sa pred pobytom v prírode odporúča použiť aj repelent. Na trhu nájdete veľa rôznych druhov. Ja by som vám dnes chcela povedať trošku viac o esenciálnych olejoch s repelentným účinkom, ktoré sú zdravou a k prírode šetrnou alternatívou oproti syntetických produktom.

Esenciálnych olejov s repelentným účinkom je viac.

Medzi esenciálne oleje s repelentným, teda hmyz odpudzujúcim účinkom jednoznačne patrí Vetiver. Vetiver je esenciálny olej získavaný z koreňa kuskusu, ktorý rastie na Haiti. Vetiver má veľmi zemitú vôňu a olej je dosť hustý. Na Haity používajú túto rastlinu, ako prírodný odpudzovač hmyzu a vyrábajú si z nej “závesy” do dverí a okien, aby sa hmyz držal vonku a netlačil sa do domu.

Citrónová tráva je ďaľší esenciálny olej, ktorý svojou prenikavou dymovou citrusovou vôňou odpudzuje hmyz. Okrem toho, že je to aj silný čistič, nielen nášho tela ale aj prostredia, môžeme ho použiť aj ako prírodný repelent. Využijete ho aj pri varení najmä, ak ste milovníkmi ázijskej kuchyne.

Citronela určite nemôže chýbať na tomto zozname. Tento esenciálny olej získavaný z vysokej trávy pochádzajúcej z Ázie má ostrú a sviežu vôňu. Je to výborný spoločník na turistiku, táborenie a pobyt vonku v prírode. Pri táborení nastriekajte olej citronely okolo stanu a hlavne pri vchode, aby ste odpudili malých bzučiacich záškodníkov.

Inak pri lokálnom použití Citronela upokojuje a čistí kožu a pokožku hlavy. Môžete ju napríklad pridať aj do šampónu či kondicionéra pri umývaní vlasov na podporu čistenia.

Lemon Eucalyptus alebo Citrónový Eukalyptus, pôvodom zo severnej Austrálie, je vysoký strom s hladkou kôrou voňajúci po citrónoch. Jeho osviežujúcu vôňu oceníte nielen vo svojom repelente, ale aj na pozdvihnutie nálady a vždy, keď potrebujete revitalizujúcu vzpruhu.

Čajovník náš všestranný tiež využijete aj na odpudenie dotieravého hmyzu.

Ďalej Levanduľa, o ktorej som viac písala v článku Levanduľa+Citrón+Mäta = Dobrý začiatok, tiež nemôže chýbať.

Rozmarín, Cypress, Cédrové drevo a Eukalyptus dotvárajú tento zoznam. Ak vás zaujímajú účinky stromových esenciálnych olejov, mrknite na môj článok Hlavou v oblakoch, nohami pevne na zemi.

Špeciálne na kliešte sú vhodné: Cédrové drevo, Tymián, Rozmarín, Čajovník a Citrónová tráva.

Môžete si spraviť vlastnú zmes do nosného oleja (napr. frakcionovaný kokosový z doTERRA) a nanášať si túto zmes priamo na pokožku (členky, bruško, zátylok) pred odchodom do prírody.

Vyššie spomínané esenciálne oleje môžete difúzovať doma alebo na terase na odpudenie aj iného hmyzu.

V prípade, že sa vám nechce vyrábať vlastné repelenty, môžete siahnuť po už hotovej zmesi TerraShield, ktorá je už namiešaná v 30ml fľaštičke s rozprašovačom.

Vo frakcionovanom kokosovom oleji sa nachádza zmes esenciálnych olejov Ylang-Ylang, Citrónový eukalyptus, Cédrové drevo, Vavrín, Tuja, Kocúrnik obyčajný, Ruža nutkanská a plný vanilkový lusk. 

Ja osobne nosím TerraShield celé leto so sebou v ruksaku a vyťahujem ho vždy, keď ideme do prírody. Tým, že má TerraShield olejový základ, treba ho nanášať priamo na pokožku, aby ste si nezamastili oblečenie. Môžete ho nastriekať  aj okolo stanu, okien, na terase…

TerraShield môžete nastriekať a rozotrieť aj do kožúška vášmu štvornohému miláčikovi.

Možností ako sa chrániť pred kliešťami je viac. Ak siahnete po prírodnej ceste, ochránite tak nie len seba, ale aj prírodu okolo vás. 

Ak ešte svoje esenciálne oleje doma nemáte a chceli by ste ich vyskúšať, neváhajte ma kontaktovať.

Prajem vám krásne chvíle strávené vonku v prírode. Teraz pred letom je podľa mňa najkrajšia. 🙂

Som mama dvoch malých ratolestí a mojou vášňou sa stala AROMATERAPIA. Rada budem vašim sprievodcom vo svete voňavých esencií, ktoré vás privedú k fyzickej aj psychickej rovnováhe. Môj príbeh si môžte prečítať tu >>