Ako sme si túto zimu užili naplno a v zdraví

Ako sme si užili zimu v zdraví doTERRA.

Takto to predsa nemôže fungovať! Povedala som si začiatkom minulej jesene, keď sa začínalo pomaličky vonku ochladzovať  a bolo cítiť, že teplé slnečné dni sa pomaly, ale isto uberajú od nás preč do teplých krajín. Znovu na mňa začala doliehať melancholická nálada, ako po iné roky v tomto období. Predstava blížiacej sa zimy ma veru nelákala.

Milujem leto! Teplé lúče slnka mi svojou liečivou silou dodávajú pre život potrebnú energiu. Ich uzdravujúci účinok je nekonečný.

Takto to predsa nemôže fungovať! Nemôžem žiť sedem mesiacov v roku šťastný, veselý život, lebo vonku svieti slniečko, je dlho svetlo a všetci sme viac-menej zdraví a tešíme sa z každého dňa. Zvyšných 5 mesiacov, od novembra do apríla, len tak nejako prežívať a počítať dni a týždne, kedy už konečne príde vytúžená jar. Treba si predsa užiť celý rok naplno a nie len dni, keď vonku svieti slnko!

Tak som sa zamyslela, čo by mi pomohlo, aby aj zimné mesiace boli pre mňa príjemné a prišla jednoznačná odpoveď. U mňa nešlo len o „nepríjemné počasie“. Veď, ako sa vraví, zlé počasie neexistuje. Existujú len zle oblečení ľudia…  Zábava môže existovať predsa vonku aj v daždi. Skúste si niekedy obuť gumáky, obliecť si pršiplášť a ísť si s rovnako vhodne oblečenými deťmi poskákať do mláky. Garantujem vám, že keď odhodíte všetky zábrany a užijete si to naplno, bude to mať na vás rovnako blahodarný účinok ako krátka meditácia, či hodina jógy, prípadne behu. Hlavu si vyčistíte určite.

Čo mi na tej zime tak vadí?

Keď som identifikovala, že problémom nie je počasie (aj keď samozrejme, že slniečko v zime chýba každému, to nepopieram), prišla som na gro môjho problému. Čo mi najviac vadí na zimnom období u nás? Je to moja zdravotná „nepohoda“ v podobe neustále pretrvávajúcej bolesti hrdla, ktorá v intenzívnejších, či menej intenzívnych formách zvykla u mňa trvať takmer celé obdobie od novembra do apríla. K tomu pridružená nádcha, ktorá zvykla nastúpiť ako druhé husle, hneď po bolesti hrdla. Sem-tam nejaký ten kašeľ.

A ešte ako bonus, samozrejme, usoplené obdobie našich detí. V tom lepšom prípade „len“ usoplené… A keď už náhodou sme boli ja a decká relatívne na tom zdravotne dobre, zásadne ochorel manžel. Takže zase niekto v domácnosti bol potenciálny roznášač bacilov a rodinná pohoda bola minimálne na týždeň narušená.

Takto to predsa nemôže fungovať! Povedala som si do tretice a rozhodla som sa, že túto zimu to bude inak. Túto zimu si užijeme naplno v zdraví!

Esenciálne oleje, ktoré už nejaký ten piatok doma používame (rozumej skoro 4 roky) mi v tom predsa musia pomôcť! Počula som z viacerých zdrojov, že odkedy ich ľudia začali používať, nevedia, čo je to sezónna choroba (chrípka, kašeľ, nádcha, bolesť hrdla..). Teraz si poviete, že však tvrdí, že oleje doma používa, ako to, že bola chorá? A máte pravdu! Používala som ich, ale častokrát, až keď sa už nejaká tá choroba vyskytla a pomocou esenciálnych olejov som sa liečila.

Najdôležitejšia je PREVENCIA!

Zmena nastala, keď som sa rozhodla, že musím využiť potenciál esenciálnych olejov naplno a už nedovolím, aby sme ochoreli. Odkedy som si to túto zimu vyskúšala na vlastnej koži, tvrdím, že najdôležitejšia je prevencia! Esenciálne oleje vám úžasne pomôžu, keď sa už nejaký ten zdravotný problém vyskytne, ale ešte viac ich oceníte, keď ich budete používať každý deň a tým pádom vôbec neochoriete.

Preventívne opatrenia, ktoré sme u nás doma zaviedli boli nasledovné:

Ako som už povedala, základ je používať esenciálne oleje denne. Najideálnejší spôsob je difúzovanie pomocou parného difuzéra, ktorý mení studenú vodu na paru. Keď sa jednotlivé častice esenciálneho oleja dostanú do vzduchu a následne nosnou sliznicou do nášho tela, ovplyvnia každú jednu bunku v tele. Esenciálne oleje taktiež čistia sliznice, ktoré sú vstupnou bránou pre mikroorganizmi do nášho tela. Čo sú to esenciálne oleje a prečo používať difuzér som písala v článku Moja cesta k esenciálnym olejom alebo „Kde máš tú levanduľu.“

Intenzívnejšie difúzovať som začala hlavne kvôli deťom. Je to jeden z najvhodnejších spôsobov ako používať AROMATERAPIU pri malých deťoch. Ako bezpečne používať esenciálne oleje pri malých deťoch si môžete prečítať v mojom eBooku zdarma Esenciálne oleje a deti.

Ktoré oleje používať na podporu imunity?

Vhodné oleje na difúzovanie a teda čistenie vzduchu a podporu imunity sú: Citrón a citrusové oleje (Limetka, Pomaranč, Mandarínka, Grep…), Kadidlo, Eukalyptus, Rozmarín, Mäta, Sibírska jedľa, Tuja, Zázvor, Čajovník a hotové zmesi OnGuard a Air.

Citrusové oleje nielen, že majú čistiace a dezinfekčné účinky, ale oceníte aj ich náladu povznášajúce účinky. Predstavte si sviežu vôňu citrónu alebo pomaranča a hneď sa vo svojich myšlienkach prenesiete niekam do tepla. Na pláž, prípadne slnkom zaliatu terasu v meste, či na záhradke. Difúzovanie citrusov hlavne ráno vám navodí dobrú náladu a oveľa ľahšie sa vám bude vyrážať z domu za pracovnými, či inými povinnosťami. O citrónovom esenciálnom oleji som viac písala v článku Levanduľa + Citrón + Mäta = Dobrý začiatok .

Okrem ranného difúzovania odporúčam, zapnúť difuzér aj poobede po príchode domov z práce/školy/škôlky. Tu sú vhodné stromové oleje, ako napríklad Tuja alebo Jedľa (moja obľúbená kombinácia je Tuja + Divoký pomaranč). Alebo bylinkové oleje ako sú napríklad Rozmarín,  Eukalyptus, Mäta. V kombinácií s nejakým tým citrusom vám pekne podporia dýchanie.

Pridaním kvapky Kadidla k vami namiešanej zmesi, podporíte ešte viac jej účinok, pretože Kadidlo okrem ostatných úžasných vlastností má aj zosilňujúci účinok na iné esenciálne oleje. V prípade, že u vás doma už niekto podľahol chorobe, odporúčam difúzovať Kadidlo spolu so zmesou OnGuard. Tieto dva silné oleje majú schopnosť  vyčistiť vzduch od mikroorganizmov a tým zabrániť šíreniu choroby medzi ostatných členov rodiny. Zmes OnGuard je výborná na difúzovanie aj pre deti ako ochrana pred chorobami a na posilnenie imunity.

Ak sa už vyskytla nádcha, upchatý nos sa vám poďakuje za zmes Air (zmes na podporu dýchania, ktorá obsahuje okrem iného aj Mätu piepornú, Eukalyptus, Gáfor…). Výborne je pridať do difuzéra aj RozmarínEukalyptus, ktorý krásne uvoľňuje upchaté dutiny.

Preventívne opatrenie číslo 1: Difúzovať, difúzovať a difúzovať každý deň

Najmä v náročnom jesenno-zimno-jarnom období. Buďte kreatívni a namiešajte si svoje vlastné kombinácie esenciálnych olejov do difuzéra a uvidíte, že okrem krásnej vône, oceníte aj ich imunitu posilňujúce účinky.

V AROMATERAPII platí základné pravidlo, že oleje, ktoré používame (či už do difuzéra alebo lokálne), prípadne kombinácie olejov nám musia voňať! Ak vám nejaký olej nevonia, odložte ho na neskôr a vyberte si iný, ktorého vôňa vám bude prinášať radosť!

Preventívne opatrenie číslo 2:  Lokálne nanášanie vybraných esenciálnych olejov na chodidlá

Ideálna je hotová zmes OnGuard. Zmes OnGuard alebo ochranná zmes má už vo svojom názve potenciál nás chrániť. Obsahuje silné antibakteriálne a antivírusové oleje ako sú škorica, klinček, eukalyptus, divoký pomaranč a rozmarín. Dočítala som sa, že recept tejto zmesi pochádza od jedného indiánskeho kmeňa. Natieraním zmesi OnGuard na chodidlá denne, ideálne ráno a večer, si podporíte imunitu a budete chránení od všadeprítomných mikroorganizmov. Pozitívne zasiahnuté budú všetky vaše vnútorné orgány, ktoré sa nachádzajú na reflexných bodoch na chodidlách.

K dobrej imunite patrí aj psychická pohoda a vyrovnanosť. Tu vám pomôže nadobudnúť uzemňujúca zmes Balance, ktorá vás „spojí so zemou“, dostane vás do psychickej rovnováhy a pomôže vám ľahšie zvládať každodenné povinnosti a starosti. Balance je vhodné si natierať taktiež každé ráno na chodidlá a uvidíte, že váš deň bude hneď krajší. Zmes Balance obsahuje okrem iného aj Kadidlo, ktoré vám taktiež posilní imunitu.

Preventívne opatrenie číslo 3: Vnútorné užívanie esenciálnych olejov

Na podporu imunity sa odporúča denne kvapnúť jednu (úplne stačí) kvapku Kadidla pod jazyk. Podržte cca 30 sekúnd a prehltnite. Kadidlo má veľmi silné protizápalové účinky a funguje až na úrovni DNA. Hovorí sa mu aj DNA repaire („opravovač“ DNA). Používa sa aj pri ochoreniach mozgu (Alzheimer, Parkinson) a pri nádorových ochoreniach.  Zvyšuje množstvo bielych krviniek a tým pádom posilňuje váš imunitný systém.

Spolu s Kadidlom sa na podporu imunity odporúča dať si aj kvapku Copaiby. Copaiba je olej získavaný zo živice stromu Copafeira, rastúci v brazílskom pralese. Získava sa konkrétne zo štyroch stromov toho istého rastlinného druhu. Copaiba ovplyvňuje náš kanaboidný, teda komunikačný systém v tele, pomocou ktorého bunky medzi sebou komunikujú. Konkrétne ovplyvňuje CB2 receptory, ktoré komunikujú na nervovej úrovni s našou kožou, srdcovo-cievnym systémom, pečeňou, lymfatickým systémom, svalovým, kostrovým, dýchacím, tráviacim systémom. Dá sa povedať, že priaznivo ovplyvňuje každý systém v našom tele na úrovni CB2 receptorov. Má, rovnako ako Kadidlo, silné protizápalové účinky.

Na podporu imunity vám výborne poslúžia citrusové oleje, konkrétne citrónový olej. Určite mnohí z vás majú vo zvyku ráno nalačno vypiť pohár vody s citrónom. Skúste si namiesto klasického citrónu kvapnúť jednu kvapku citrónového oleja. Citrónový olej môžete kvapkať do vody, počas celého dňa. Citrón má úžasné dezinfekčné a čistiace účinky. Okrem toho, že čistí vodu, ktorú pijete, jemne detoxikuječistí aj vaše vnútorné orgány a tým posilňuje aj vašu imunitu. Citrón môžete striedať s ostatnými citrusovými olejmi ako sú Limetka, Mandarínka, Divoký pomaranč, Grapefruit…

Niekoľko konkrétnych receptov

Rada by som vám dala ešte niekoľko tipov, čo robiť v prípade, keď sa u vás už nejaké to sezónne ochorenie objaví.

Na bolesť hrdla výborne zaberá kloktať Melaleucu (Čajovník) s Citrónom. Pridajte po dve kvapky z každého esenciálneho oleja do pohára vlažnej vody s morskou/himalájskou soľou a pravidelne kloktajte. Oleje si môžete aj natrieť na hrdlo zvonka a obviazať si ho nejakou šatkou, aby bolo v teple. Výborné alternatívne kloktadlo je aj jedna až dve kvapky zmesi OnGuard v slanej vode.

Upchaté dutiny vám uvoľní klasické naparovanie nad miskou horúcej vody s kvapkou Eukalyptu a zmesi Air, prípadne Mäty piepornej. Prehoďte si cez hlavu uterák a doprajte svojim dutinám úľavu.

Na zníženie horúčky alebo vysokej teploty skúste už spomínanú Mätu. Potierajte si ňou chodidlá a pozdĺž chrbtice aj každú hodinu, kým teplota neklesne. Mäta pieporná dokáže regulovať telesnú teplotu a viac sa o nej môžete dočítať TU .

Ak vás už predsa len tá chrípka zlomila, prezradím vám proti chrípkovú bombu. Do prázdnej kapsuly určenej na vnútorné užívanie si kvapnite 1 kvapku Oregana + 2 kvapky zmesi OnGuard + 3 kvapky Čajovníka a užívajte každé 3-4 hodiny až do vyliečenia. Môžete si tam pridať ešte aj kvapku Kadidla.

OnGuard a ZRIEDENÉ Oregano si v prípade choroby pravidelne natierajte aj na chodidlá a poproste partnera, prípadne iného člena domácnosti, nech vám oleje natrie aj na chrbát pozdĺž chrbtice.

Oregano patrí medzi 6 tzv. horúcich olejov, ktoré treba VŽDY pri lokálnej aplikácii riediť s nejakým iným podkladovým olejom. Ja na riedenie používam frakcionovaný kokosový olej, ktorý je bez vône a v stále tekutom stave. Rovnako vám na zriedenie poslúži aj akýkoľvek iný kozmetický olej, ktorý máte doma (argánový, mandľový….možností je viac).  Neriedené Oregano by vám mohlo spôsobiť nepríjemný pocit pálenia pokožky, preto ho VŽDY riedime.

Pri kašli si  pravidelne potierajte hrudník zmesou na dýchanie Air. Výborný je aj ZRIEDENÝ Tymianový olej a Eukalyptus. Tymianový olej patrí taktiež medzi horúce oleje, preto ho pri lokálnej aplikácií VŽDY riedime.

Pri vlhkom kašli, kedy je potrebné zriediť hlieny a podporiť vykašliavanie, použite lokálne na hrudník zmes na trávenie ZenGest a už spomínaný Eukalyptus. Je to taký paradox, že zmes ZenGest je primárne určená zmes na podporu trávenia, ale výborne si poradí aj so zahlienením. Kľudne si ju môžete aj kvapnúť do pohára vody a vypiť. Zabijete tak dve muchy jednou ranou…

Niekoľko slov na záver

Na záver by som chcela povedať, že aj keď sú esenciálne oleje výbornými pomocníkmi pri riešení zdravotných problémov, ešte viac ich oceníte, keď ich budete používať naozaj pravidelne ako prevenciu.

Preto používajte difuzér denne, hlavne počas zimného obdobia a nie, že si naňho spomeniete a vytiahnete ho zo skrine, až keď sa niečo vyskytne…

Druhé základné pravidlo pri AROMATERAPII je, že menej je viac. Radšej ako si dať naraz napríklad 10 kvapiek zmesi OnGuard alebo Oregana (to určite neodporúčam!) je potrebné si dávať 1-2 kvapky každé 3-4 hodiny. Pravidelnosť v malých dávkach je základ a vedie k uzdraveniu. Nestačí sa jedenkrát ponatierať a čakať zázraky. Takto to nefunguje.

My doma používame esenciálne oleje značky doTERRA. S esenciálnymi olejmi doTERRA som nadmieru spokojná, pretože ide o esenciálne oleje najvyššej terapeutickej triedy. Esenciálne oleje tejto značky majú všetky potrebné certifikáty a osvedčenia a sú, v správnom dávkovaní, bezpečné aj na vnútorné používanie.

Musím konštatovať, že zavedením a aplikovaním vyššie uvedených preventívnych opatrení sme si túto chrípkovú sezónu poriadne ani nevšimlizimu sme si užili naplno. Verím, že to tak zostane aj naďalej a v zdraví sa dočkáme vytúženej jari.

Majte sa krásne. Buďte zdraví a na tému esenciálnych olejov sa budem tešiť zase niekedy nabudúce.

PS: V prípade, že vás niektorý z vyššie spomínaných esenciálnych olejov zaujal natoľko, že by ste si ho chceli vyskúšať na vlastnej koži, môžete sa o možnosti zaobstarania si esenciálnych olejov značky doTERRA viac dočítať tu.

 

Som mama dvoch malých ratolestí a mojou vášňou sa stala AROMATERAPIA. Rada budem vašim sprievodcom vo svete voňavých esencií, ktoré vás privedú k fyzickej aj psychickej rovnováhe. Môj príbeh si môžte prečítať tu >>