POMÓÓÓC všade samé komáre!!!

Repelent z esenciálnych olejov doTERRA proti komárom a kliešťom.

“Sú to komáre, nik ich nemá rád, majú poháre plne krvi. V noci prišli k nám…” Pamätáte si tú pesničku od skupiny O.B.D.? Ja som si na ňu spomenula pred niekoľkými dňami a odvtedy mi dosť často hrá v hlave. Sú tu komáre a sú všade!  

Neviem, či ich je viac ako po minulé roky, ale nepochybne je ich veľa. Keď zapadne slniečko, vtedy vylezú aj tie opatrnejšie jedince, ktoré sa dovtedy schovávali najmä v tieni a pobyt vonku sa stáva výzvou pre nejedného milovníka večerných prechádzok, či posedenia na terase.

Možno mi poviete, že tento rok sú také dotieravé, že na ne žiaden repelent, či už chemický alebo prírodný, nefunguje. Som presvedčená, že je to aj o konkrétnych ľuďoch a typoch. Niekto im proste vonia viac a nedajú mu pokoj za žiadnych okolností a na niekoho jednoducho sadajú menej. 

Netuším, čím to je. Niekde som čítala, že komárom a inému dotieravému hmyzu veľmi nevonia gin s tonikom. Takýto “repelent v pohári” sme skúšali niekoľko rokov dozadu, keď sme boli s mojim teraz už manželom a jeho kamarátom na treku v Argentínskej patagónii a otravovali nás tam dotieravé muchy podobné našim ovadom. Či to fungovalo, ťažko povedať, ale každopádne trip to bol vydarený a užili sme si tam kopec srandy.

Nech už máte názor na repelenty akýkoľvek, rada by som vám predstavila niekoľko esenciálnych olejov, ktoré majú repelentný účinok a teda vám môžu byť prírodnými pomocníkmi pred dotieravým hmyzom. Môžete si z nich vyrobiť vlastný prírodný repelent, ktorý nebude škodiť vášmu telu ani prírode a sami na sebe si otestujete, či a nakoľko funguje.

Repelent z esenciálnych olejov doTERRA proti komárom a kliešťom.
Repelent z esenciálnych olejov doTERRA proti komárom a kliešťom.

Medzi esenciálne oleje s repelentným, teda hmyz odpudzujúcim účinkom jednoznačne patrí Vetiver. Vetiver je esenciálny olej získavaný z koreňa kuskusu, ktorý rastie na Haiti. Vetiver má veľmi zemitú vôňu a olej je dosť hustý. Na Haity používajú túto rastlinu, ako prírodný odpudzovač hmyzu a vyrábajú si z nej “závesy” do dverí a okien, aby sa hmyz držal vonku a netlačil sa do domu.

Citrónová tráva je ďaľší esenciálny olej, ktorý svojou prenikavou dymovou citrusovou vôňou odpudzuje hmyz. Okrem toho, že je to aj silný čistič, nielen nášho tela ale aj prostredia, môžeme ho použiť aj ako prírodný repelent. Využijete ho aj pri varení najmä, ak ste milovníkmi ázijskej kuchyne.

Citronela určite nemôže chýbať na tomto zozname. Tento esenciálny olej získavaný z vysokej trávy pochádzajúcej z Ázie má ostrú a sviežu vôňu. Je to výborný spoločník na turistiku, táborenie a pobyt vonku v prírode. Pri táborení nastriekajte olej citronely okolo stanu a hlavne pri vchode, aby ste odpudili malých bzučiacich záškodníkov.

Inak pri lokálnom použití Citronela upokojuje a čistí kožu a pokožku hlavy. Môžete ju napríklad pridať aj do šampónu či kondicionéra pri umývaní vlasov na podporu čistenia.

Lemon Eucalyptus alebo Citrónový Eukalyptus, pôvodom zo severnej Austrálie, je vysoký strom s hladkou kôrou voňajúci po citrónoch. Jeho osviežujúcu vôňu oceníte nielen vo svojom repelente, ale aj na pozdvihnutie nálady a vždy, keď potrebujete revitalizujúcu vzpruhu.

Čajovník je všestranný esenciálny olej a tiež ho využijete aj na odpudenie dotieravého hmyzu.

Ďalej Levanduľa, o ktorej som viac písala v článku Levanduľa+Citrón+Mäta = Dobrý začiatok, tiež nemôže chýbať.

Rozmarín, Cypress, Cédrové drevo a Eukalyptus dotvárajú tento zoznam. Ak vás zaujímajú účinky stromových esenciálnich olejov, mrknite na môj článok Hlavou v oblakoch, nohami pevne na zemi.

Ako spomínané olejčeky použiť? 

Možete si z nich namiešať svoju vlastnú zmes do difuzéra a takto odpudzovať dotieravý hmyz. Vytvorte si takú kombináciu, ktorá vám bude príjemná. Difuzér môžete prípadne postaviť aj na terasu pri grilovačke či posedení na záhrade. 

Oleje môžete aj nakvapkať na vatový tampón a vložiť ho priamo do okna, či pred balkónové dvere.

Vyrobte si vlastný repelent

Zo spomínaných olejov si môžete vyrobiť aj vlastný prírodný repelent. Receptov nájdete na internete mnoho, stačí si len vybrať a vyskúšať, ktorý bude vám vyhovovať alebo si rovno namiešajte svoj vlastný.

Ja spomeniem jeden recept, ktorý sa mne páči. Do 50 ml sklenenej fľaštičky s rozprašovačom dajte po 10kv Levandule, Čajovníka, Citrónovej trávy, Eukalyptu, Rozmarínu a Cédrového dreva. Pridajte jednu čajovú lyžičku Alpy (alebo iného alkoholu) a doplňte vodou. Pred použitím vždy dobre prestraste a takýto repelent môžete rovno nastriekať na seba aj na oblečenie.

Môžete si vyrobiť aj olejový repelent, kedy esenciálne oleje pridáte do nejakého nosného oleja. Ak použijete frakcionovaný kokosový olej, ktorý je bez vône a v stále tekutom stave, máte dva v jednom, pretože on sám o sebe pôsobí repelentne. Takýto repelent, ale aplikujte iba priamo na pokožku, pretože by vám mohol zamastiť oblečenie.

V prípade, že ste pohodlný a nechce sa vám vyrábať vlastné repelenty, môžete siahnuť po už hotovej zmesi TerraShield, ktorá je už namiešaná v 30ml fľaštičke s rozprašovačom.

Vo frakcionovanom kokosovom oleji sa nachádza zmes esenciálnych olejov Ylang-Ylang, Citrónový eukalyptus, Cédrové drevo, Vavrín, Tuja, Kocúrnik obyčajný, Ruža nutkanská a plný vanilkový lusk

Ja osobne nosím TerraShield celé leto so sebou v ruksaku a vyťahujem ho vždy, keď ideme do prírody. Posledné dva týždne vždy, keď ideme von z domu. Aj v meste. Tým, že má TerraShield olejový základ, treba ho nanášať priamo na pokožku, aby ste si nezamastili oblečenie. Môžete ho nastriekať  aj okolo stanu, okien, na terase…

Niečo na štípance

Čo s tým, keď sme sa aj napriek repelentom neubránili malým votrelcom s dlhými sosákmi a tí si na nás zgustli?

Na štipance mám namiešaný rollon, ktorý používajú aj naše deti. Dala som doňho Levanduľu, Čajovník, Kadidlo a zmes Purify, ktorá už v sebe obsahuje esenciálne oleje Citrón, Limetku, Borovicu, Sibírsku  a Rakúsku jedľu, Citronelu, Čajovník a Cilantro (vňať koriandra). Doplnila som to frakcionovaným kokosovým olejom a týmto si natierame štípance vždy, keď nás začnú svrbieť.

Môžete prípadne pridať aj Peppermint, ktorý má príjemný chladiaci efekt.

Na záver by som ešte spomenula, že všetky uvedené esenciálne oleje môžete použiť aj ako ochranu nielen pred komármi, ale aj pred kliešťami. Pred pobytom v prírode sa treba poriadne ponatierať.

Na záver už len hurá do výroby vlastných repelentov! 

Prajem vám, aby ste si posledné dni prázdnin užili v prírode bez nepríjemných bzučiakov. Ešte chvíľku to musíme vydržať a oni sa zase s príchodom chladnejšieho počasia na čas vytratia. 

Majte sa krásne!

PS: Ak by ste si chceli zaobstarať niektorý zo spomínaných olejov, mrknite sem alebo mi napíšte na zdenka@zdenkagoldschmidtova.sk. Rada vám poradím, ako na to.

Alebo si ich prídite rovno ovoňať na niektoré z mojich Voňavých posedení. Budem sa tešiť!

Som mama dvoch malých ratolestí a mojou vášňou sa stala AROMATERAPIA. Rada budem vašim sprievodcom vo svete voňavých esencií, ktoré vás privedú k fyzickej aj psychickej rovnováhe. Môj príbeh si môžte prečítať tu >>