Navštívila nás črevná viróza…

Esenciálne oleje doTERRA na riešenie črevných problémov.

Tak sme sa jej nevyhli. Počúvala som už dlhšiu dobu z viacerých strán, že je toho teraz všade veľa a navštívila aj nás. Črevná viróza. Úspešne sa držala za dverami našej domácnosti mnoho rokov, až teraz si to rozmyslela a odhodlala sa vstúpiť. Tento článok nebude príliš dlhý a nemusíte sa báť, nebudem zachádzať do prílišných detailov. Myslím, že nie je ani treba. Každý sa s ňou z času na čas bohužiaľ stretne, či už stretol v minulosti. Skôr vám chcem dať zopár tipov, ako si jej priebeh viete „zmierniť“ a hlavne urýchliť pomocou esenciálnych olejov.

Príroda má naozaj liek na všetko a aj na túto črevnú potvoru.

Prišlo to postupne…

Prvý na rane bol náš najmenší, čoskoro dvojročný syn. O deň neskôr to skolilo mňa a štvrtý deň na to sa jej nevyhol ani manžel a staršia štvorročná dcéra. Musím povedať, že u každého z nás mala viróza trochu iný priebeh. Syn vracal, dcéra mala hnačku, manžel mal takú miernejšiu formu virózy a ja som schytala všetko v plnej sile…

Našťastie, u každého z nás netrvali ťažkosti dlhšie ako jeden deň. Deti mali ešte pár dní nemliečnu dietu, nemali už žiadne príznaky choroby.

Esenciálne oleje vhodné na tráviace ťažkosti

V AROMATERAPII máme viacero esenciálnych olejov, po ktorých môžeme siahnuť v prípade tráviacich ťažkosti. Patria medzi ne hlavne Mäta pieporná, Fenikel, Zázvor, Muškát, Koriander, Kmínzmes na trávenie ZenGest.

Ja som hneď ako prvé siahla po hotovej zmesi na trávenie ZenGest. Táto zmes je aj súčasťou Základnej domácej lekárničky a je to naozaj prvá pomoc pri akýchkoľvek tráviacich ťažkostiach. ZenGest obsahuje Aníz, Mätu piepornú, Fenikel, Zázvor, Koriander, Kmín, Estragón (Palina dračia). Ako vidíte, všetko sú to bylinky, ktoré podporujú naše trávenie. ZenGest je vhodné nanášať lokálne na oblasť bruchaužívať vnútorne buď v prázdnych kapsuliach na to určených (kvapnutím 2-3 kvapiek do kapsule) alebo si môžete zmes priamo kvapnúť do pohára s vodou a vypiť. Pokojne si ZenGest môžete natierať aj na chodidlá. Deťom natierame ZRIEDENÚ zmes na bruško a chodidlá niekoľkokrát denne.

Mätu piepornú, Fenikel a Koriander užívame rovnako ako ZenGest, vnútorne v kapsuli, prípadne v pohári vody a natierame na brucho, prípadne chodidlá. Fenikel je výborný aj pri bábätkách, ktoré trpia kolikami. Vtedy ho zriedený natierame bábätku na bruško. Podporuje taktiež tvorbu materského mlieka, čo ocenia najmä novopečené maminky a ako bonus ešte aj zaháňa chuť na sladké.

Pri Zázvore si treba dať trochu väčší pozor pri lokálnej aplikácií, nakoľko sa jedná o jeden zo šiestich horúcich esenciálnych olejov, ktoré v AROMATERAPII poznáme. Preto ho treba VŽDY pri lokálnej aplikácií riediť (aj pri dospelákoch). Vnútorne užívame Zázvor zásadne len vo vegánskych kapsuliach presne z tohto dôvodu. Viac info o zázvorovom olejčeku si môžete prečítať v mojom článku venovanom špeciálne horúcim esenciálnym olejom Dnes tu bude horúco! 

Muškát som tentokrát použila pri dcérke, ktorá trpela hnačkou. V múdrej literatúre som sa dočítala, že na hnačku pri deťoch je vhodné potierať bruško muškátovým a zázvorovým olejčekom. Ja som jej k tomu pridala ešte aj spomínanú zmes ZenGest. Všetko som samozrejme zriedila frakcionovaným kokosovým olejom, pretože, ako už viete, pri deťoch esenciálne oleje VŽDY RIEDIME. Ako správne riediť olejčeky v závislosti od konkrétneho veku dieťaťa nájdete v mojom eBooku zdarma Esenciálne oleje a deti.

Takúto zmes Muškát+Zázvor+ZenGest som dcérke natierala viackrát denne na bruško a hnačka behom jedného dňa odišla preč. Jeden – dva dni potom sa ešte sem-tam sťažovala na bolesť bruška, ale už to neboli žiadne silné kŕče. Vždy som jej v takom prípade natrela bruško ZenGestom, ktorý má vďaka Mäte piepornej aj  protikŕčový účinok. ZenGest a Mätu piepornú mám odskúšanú aj sama na sebe už dlhšie. Keď ma náhodou pochytia kŕče v bruchu, potretie podbruška jedným z týchto dvoch olejčekov vždy rýchlo zaberie…

Na posilnenie imunity a rýchlejšie zbavenie sa virózy som deťom ešte natierala chrbátik a chodidlá esenciálnym olejom z Oregana. Oregano má veľmi silné protibakteriálne a protivírusové účinky. Viac si o ňom viete prečítať v už spomínanom článku o horúcich olejčekoch.

Ja som si potierala chodidlá viackrát denne zmesou OnGuard, ktorá je tiež výborná na podporu imunity a v boji proti vírusom a baktériám. Vždy som si pri tom rovno aj kvapla jednu až dve kvapky pod jazyk a prehltla. Kvapnutie esenciálneho oleja pod jazyk je najrýchlejší spôsob ako sa olejček dostane do vášho obehového systému a teda aj ku každej bunke vášho tela. Viac o OnGuarde nájdete v článku o imunite Ako sme si túto zimu užili naplno a v zdraví.

Všetky spomínané olejčeky je samozrejme vhodné aj difúzovať, čo určite odporúčam!

Keď sa už bavíme o trávení…

Keď sa už bavíme o trávení, chcela by som ešte krátko spomenúť tri produkty, ktoré má spoločnosť doTERRA vo svojom portfóliu na túto tému a síce ZenGest softgels (starší názov bol DigestZen), tráviace enzýmy TerraZyme a probiotiká PB Assist.

ZenGest softgels sú gelové tobolky rovnakého zloženia ako olejová zmes ZenGest. Sú vhodné najmä pre ľudí, ktorým viac vyhovujú „tabletky“ ako by si mali kvapkať olejčeky do prázdnych kapsúl. Účinky majú rovnaké ako zmes ZenGest a sú vhodné na všetky tráviace ťažkosti. Nie len akútne, ale aj bežné „prejedenie sa“, či zastavené trávenie. Jednoducho po nich môžete siahnuť vždy, keď vášmu tráveniu treba trošku pomôcť.

TerraZyme sú tráviace enzýmy, ktoré tiež pomáhajú tráveniu. Veľmi vhodné sú pre ľudí trpiacich histamínovou, či inými potravinovými intoleranciami. Vtedy sa užíva jedna kapsula 3x denne po jedle.

PB Assist sú probiotiká. Majú jednu úžasnú vlastnosť, čím sa líšia od iných bežne dostupných probiotík na trhu a síce patentovaný dvojvrstvový obal. Tento dvojitý obal zabezpečí, že sa tobolka nerozpusti hneď v žalúdku pôsobením žalúdočných kyselín, ale probiotiká sa dostanú až do čreva, teda presne tam, kam ich potrebujeme dostať, aby si spravili svoju prácu. Probiotiká môžete užívať stále. Jedna kapsula denne dlhodobo. Jednak na podporu imunity, aj na riešenie rôznych tráviacich, či kožných ťažkostí.

Pre detičky má doTERRA detské probiotiká PB Assist JR. Je to chutná šumienka s príchuťou melónu, dávkovaná v malých sáčikoch, vhodná na priame nasypanie do úst.

Verím, že vás všetky tráviace ťažkosti budú zďaleka obchádzať. A keby k vám náhodou predsa len zavítali, budete už vedieť po akých prírodných riešeniach môžete siahnuť. Ako si viete zaobstarať esenciálne oleje, či iných pomocníkov na podporu vášho trávenia sa dočítate TU.

Prajem vám hlavne veľa zdravia a spokojné brušká 😊

 

Som mama dvoch malých ratolestí a mojou vášňou sa stala AROMATERAPIA. Rada budem vašim sprievodcom vo svete voňavých esencií, ktoré vás privedú k fyzickej aj psychickej rovnováhe. Môj príbeh si môžte prečítať tu >>