Moja cesta k esenciálnym olejom alebo „Kde máš tú levanduľu??“

Poznáte to. Žijete si svoj život každodenný – najprv práca, potom zábava. Tej zábavy je niekoľkonásobne menej, samozrejme, veď ako inak. (Aj keď tu sa mi tlačí napísať, že ide to aj inak, ale to je iná téma. Možno niekedy nabudúce …)

A potom zrazu strih. Zostávate doma a o pár týždňov k vám pribudne nový človiečik. Je krásny, voňavý, krehký a hlavne je váš, takže je najkrajší na svete! Všetko sa zrazu začína točiť okolo neho. Denný a hlavne nočný režim, organizácia celej domácnosti a vy zrazu plníte viacej funkcií naraz ako vo svojej predchádzajúcej práci, hoci aj vedúcej manažérky  alebo riaditeľky zemegule.

V podstate sa dostanete do iného kolotoča. Podľa mňa, hlavne fyzicky náročnejšieho ako bolo chodenie do práce, nech už bola akokoľvek náročná. Najmä preto, že deficit vášho spánku sa po tých prvých dvoch rokoch vyšplhá do takých výšin, že som presvedčená, že ho už nikdy v živote nedospíte…. Ale v podstate si zase len žijete vo svojej bubline každodenných povinností a radostí, len je to trošku iná bublina ako tá predtým…

Ako som sa dozvedela o „olejčekoch“

Informácie rôzneho druhu okolo vás krúžia, obiehajú vás. Niektoré si ani nevšimnete, iné s vami zarezonujú v rôznej intenzite. A takto som sa dozvedela od svojej masérky, s ktorou som sa spoznala ešte počas tehotenstva, že sa u nich v štúdiu koná prednáška o aromaterapií a o používaní esenciálnych olejov najvyššej terapeutickej triedy.

Tak si vravím, že to môže byť zaujímavé! Možno sa dozviem niečo nové. To bolo v roku 2015. O esenciálnych olejoch som vtedy nevedela nič. Len toľko, že na vianočných trhoch je pár stánkov, kde tieto malé voňavé fľaštičky predávajú a že keď si doma kvapnem 2-3 kvapky do aromalampy, pekne mi to bude v obývačke voňať. A ešte, že keď sa voda vyparí, zostane v tej mištičke taká tá nechutná zalepená hmota, ktorá sa ani za svet nedá umyť.

A áno, ešte som poznala TeaTree olej, ktorý má doma asi každý, a používala ho na prípadne „nedokonalosti pleti“ a na štípance od komárov. Toť vtedy moje vedomosti o aromaterapii.

Môj AHA moment

Stačilo jedno stretnutie s lektorkou, myslím, že tak môžem nazvať kočku, ktorá nám vtedy v úzkom kruhu 5-6 ľudí predstavila základné esenciálne oleje istej značky (o tú teraz vôbec nejde) a so mnou táto téma zarezonovala. A to veľmi!

Už hneď na začiatku som pochopila, že aromaterapia nie je len o peknej vôni, ale že sa za ňou ukrýva neuveriteľné spektrum terapeutických účinkov, ktoré sa dajú využiť v každej oblasti nášho života. Veľmi rýchlo som zistila aká neuveriteľná sila prírody sa skrýva v každej jednej kvapke takéhoto oleja a aké je dôležité používať esenciálne oleje najvyššej kvality a čistoty, nakoľko sa dajú používať nie len aromaterapeuticky a lokálne, ale aj užívať vnútorne.

A toto ma fascinovalo hneď na začiatku. Najmä tá sila! Od mladých čias som inklinovala k prírodným riešeniam. Už v teenagerskom veku ma zaujímali bylinky. Trebanovú som mala prečítanú mnohokrát a vždy som v nej našla niečo nové a úžasné. Toto ale bola skutočná sila, keď som si uvedomila, že ide o tie čisté liečivé výťažky z rastlín, ktoré si tieto vedia sami vytvoriť, aby sa ochránili voči vonkajším vplyvom prostredia a tak prežili.

Rýchlo som sa naučila, prečo je dôležité vymeniť aromalampu za difuzér, nakoľko tento mení studenú vodu na paru a takto sú zachované všetky terapeutické vlastnosti olejov. Totižto teplota nad cca 42°C zabíja terapeutické účinky. Olejčeky síce stále pekne voňajú, ale už len voňajú. Preto ich nikdy nezohrievame.

Teraz trošku teórie –  aby bolo jasné, o čom je reč

Esenciálne oleje alebo silice sú  prchavé látky, ktoré sa získavajú parnou destiláciou, prípadne lisovaním za studena z rôznych častí rastlín (listov, kvetov, stoniek, kôry, plodov…). Jedným z faktorov, ktoré ovplyvňujú čistotu a terapeutickú hodnotu esenciálnych olejov je ich chemické zloženie. Toto chemické zloženie môže byť ovplyvnené rôznym množstvom premenných vonkajších faktorov, ako sú napríklad:

  • časťou rastliny, z ktorej bol olej získaný,
  • stavom pôdy, hnojivom (bio vs chemické),
  • klimatickými podmienkami tj. napr. počtom slnečných dní v roku na danom území, podnebím, regiónom, nadmorskou výškou,
  • časom a spôsobom zberu a
  • samozrejme destilačným procesom.

Keď začneme používať esenciálne oleje a začneme si ich nanášať na vlastné telo, prípadne užívať ich vnútorne, veľmi rýchlo pochopíme aké je dôležité, priam nevyhnutné používať oleje čisté bez akýchkoľvek pridaných umelých chemických látok. V tomto prípade tu neexistuje náhrada! Chemici dokážu reprodukovať niektoré známe jednotlivé zložky esenciálnych olejov, bolo by však veľmi zložité, ak nie až nemožné vytvoriť laboratórnu verziu kompletných esenciálnych olejov.

Olej, ktorý nespĺňa kvalitu čistého esenciálneho oleja terapeutickej triedy nemusí vyprodukovať želaný terapeutický výsledok a v niektorých prípadoch môže byť aj extrémne toxický! Preto tu treba byť veľmi opatrný a vyberať si len tie najkvalitnejšie a najčistejšie oleje na trhu.

S čistotou esenciálnych olejov sa samozrejme spája aj ich vyššia cena. Keď si predstavíme, že na získanie 0,5 kg oleja sa v niektorých prípadoch musí spotrebovať niekoľko 100 prípadne až 1000 kg rastlinného materiálu, je nám jasné, aké sú tieto oleje vzácne a že nejde o lacnú záležitosť.

Na trhu nájdete aj množstvo lacnejších náhrad, tu ale treba byť opatrný, nakoľko tieto bývajú často riedené. Prípadne obsahujú len syntetickú arómu bez terapeutických účinkov.

Na druhú stranu si môžete byť istí, že ak používate čisté oleje, ich koncentrácia je veľmi vysoká a teda na dosiahnutie želaného účinku stačí naozaj malé množstvo takéhoto oleja. Aby ste mali predstavu o ich sile, tak napríklad len  jedna kvapka mätového oleja sa rovná cca 25 šálok mätového čaju. Teraz si predstavte, aký je to účinok, keď použijete takýchto kvapiek viac…

Kde je ukrytá tá sila?

Esenciálne oleje stelesňujú regeneračné, ochranné a imunitu posilňujúce vlastnosti rastlín. Jednotlivé zložky esenciálnych olejov majú malú molekulárnu veľkosť a sú rozpustné v lipidoch. To, že sú rozpustné v tukoch im umožňuje jednoduché prenikanie cez pokožku a taktiež prenikať bunkovou membránou. Takto sa zložky oleja dostávajú do všetkých buniek nášho tela v priebehu 20 minút, predtým než sú metabolizované ako akékoľvek iné živiny.

Esenciálne oleje sú taktiež veľmi silnými antioxidantmi, ktoré neutralizujú alebo zneškodňujú voľné radikály v našom tele. Nerovnováha medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi sa nazýva oxidačný stres. K nemu dochádza, keď antioxidanty nie sú schopné neutralizovať voľné radikály. Je preukázané, že esenciálne oleje, omega 3 mastné kyseliny, obsiahnuté v rybom oleji a niektoré vitamíny pôsobia ako inhibítory voľných radikálov a môžu pomôcť znížiť oxidačný stres a tvorbu škodlivých voľných radikálov a pomáhať tak telu v boji s chorobou a poškodením.

Mnoho zložiek esenciálnych olejov má antibakteriálne, antivírusové, antifungálne , protiinfekčné, protinádorové , antiparazitné, antiseptické účinky. O esenciálnych olejoch sa dokázalo, že dokážu zničiť množstvo škodlivých baktérií a vírusov a súčasne podporovať imunitný systém.

Myslím, že na začiatok by teórie stačilo. Aj z tejto malej ochutnávky je jasné, aká neuveriteľná sila prírody sa skrýva v každej jednej kvapke čistého esenciálneho oleja!

Kde máš tu levanduľu???

Zo začiatku som sa začala s esenciálnymi olejmi zoznamovať pozvoľna. Fascinovali ma ich účinky a tak som ich pomaličky skúšala na sebe a nenápadne som ich začala podstrkovať aj môjmu mužovi, ktorý bol najprv ku nim skeptický.

„Bolí ťa hrdlo? Choď si vykloktať 2 kvapky Citrónu a Melaleuky (teatree) s lyžičkou morskej soli a môžeš si ich natrieť aj zvonku na hrdlo!“ kričala som za ním.

„Skolila ťa chrípka? Počkaj, namiešam ti protichrípkový koktail do kapsule (Oregáno, Melaleuca, Ochranná zmes, prípadne aj Kadidlo), a šup prehltnúť“ a o tri hodiny znova a znova.

„Máš ťažkosti s trávením? Nech sa páči Mäta, Fenikel, prípadne Zmes na trávenie.“

„Bolí ťa hlava? Potri si spánky, čelo a zátylok Levanduľou a Mätou a môžeš si aj nadýchať 2 kvapky z dlane…“

A on sa takto poslušne nechával natierať, aj keď niekedy s patričným komentárom a frflaním. Ja som sa ale nedala odradiť a vytrvalo som pokračovala v používaní olejov. Keď ale jedného dňa prišiel domov z roboty, zase raz s bolesťou hlavy, ktoré sa uňho objavujú dosť často, a spýtal sa ma „Kde máš tú levanduľu?“ , v duchu som sa len usmiala a v tichosti mu ju podala…

Dnes už používame esenciálne oleje v oveľa väčšej miere ako na začiatku. Samozrejme, že keď sa človek do toho dostane a zamiluje si ich, tak ako ja, chce skúšať stále viac a viac a objavovať nové. Difuzér u nás fičí takmer non-stop. Hlavne v jesenno-zimno-jarnom období.

Keď bola nedávno situácia, že okolo nás viacerých ľudí skolila chrípka, môj muž len sucho skonštatoval, že „My nebudeme chorí, my sme predsa olejčekoví…“ Verím, že to tak ostane aj naďalej, a že aj vy sa držíte v plnom zdraví!  A o olejčekoch zase raz niekedy nabudúce….

 

Som mama dvoch malých ratolestí a mojou vášňou sa stala AROMATERAPIA. Rada budem vašim sprievodcom vo svete voňavých esencií, ktoré vás privedú k fyzickej aj psychickej rovnováhe. Môj príbeh si môžte prečítať tu >>