Vyhorenie alebo vyčerpanie? Ako im predísť…

Esenciálne oleje doTERRA ako prevencia pred vyčerpaním a vyhorením.

Stávajú sa novodobou diagnózou. Stále viac a viac ľudí s nimi má, bohužiaľ, nejakú skúsenosť. Totálne vyčerpanie na fyzickej aj psychickej úrovni spôsobené chronickým stresom. Syndróm vyhorenia. Nie je sa čo čudovať. Nároky dnešnej doby sú nevídané a človek v spleti svojich povinností ľahko skĺzne do pocitu, že všetko ostatné je dôležitejšie ako vlastné „pohodlie“, zdravie, čas s priateľmi a rodinou. Všetku svoju energiu venujeme povinnostiam a baterky sa pomaličky vybíjajú. A viete ako to s nimi funguje. Ak ich dostatočne nenabíjame, tak oni sa raz vybijú definitívne a vtedy môžeme mať našliapnuté na poriadny problém.

Keď som rozmýšľala nad týmto článkom, že z akej strany ho uchopiť, prišlo mi ako najvhodnejšie pozrieť sa na tento problém zo strany „prevencie“ a teda, čo môžeme urobiť preto, aby sme neskončili s totálne vybitými baterkami.

Asi prvý a zásadný krok je uvedomiť si, že sa situácia uberá nie práve najlepším smerom. Robíme toho veľa, všetko veľmi rýchlo a naplno, aj tak nič poriadne nestíhame a na stole sa nám to stále kopí. A tu by som povedala, že STOP. Znie to možno jednoducho a viem, že to nie je ľahké, ale pokiaľ si nenájdeme popri všetkých tých povinnostiach čas na seba a na dobitie si tých svojich bateriek, skôr či neskôr to telo nevydrží a potom toho času na regeneráciu budeme potrebovať oveľa viac. A zrazu budú v živote podstatné iné veci ako hromada nevybavených mailov, či nedokončených prezentácií…

Všetko je o rovnováhe

Všetko v prírode je o rovnováhe. A my sme tiež súčasťou prírody, aj keď mnohí z nás na to už možno trošku pozabudli. Kde nie je rovnováha, tam nastáva problém. Preto je tak veľmi dôležité kompenzovať stres s oddychom, sedavé zamestnanie s pohybom, náročnú mentálnu prácu s meditáciou či modlitbou a takto by sa dalo pokračovať.

Keď si človek v tom šialenom kolotoči nájde aspoň minimálny čas na seba, na odpočinok, na svoje záľuby, pohyb, prechádzku v prírode…. Telo aj duša sa mu len poďakujú a som presvedčená, že následne sa oveľa ľahšie popasuje s ťažkými pracovnými, či inými úlohami.

Olejčekový pomocníci

Akých pomocníkov zo sveta AROMATERAPIE si môžeme prizvať, aby nám v tomto pomohli?

Všetci dobre vieme, že asi najdôležitejšia vec na oddych a regeneráciu je dobrý spánok. Okrem toho, že by mal byť dostatočne dlhý, minimálne tých 6-8 hodín, mal by byť predovšetkým aj kvalitný. V spánku sa telo regeneruje a baterky sa dobíjajú veľmi rýchlo. Určite to poznáte, že práve vtedy, keď je toho v práci veľa, sa človeku aj oveľa horšie spí a zaspáva. Ľahnete si do postele a kolieska v hlave sa začnú  krútiť a krútiť a vy nie a nie zaspať. Potrebovali by ste tu hlavu vypnúť, len nie a nie nájsť ten správny vypínač.

V takomto prípade nám vedia pomôcť upokojujúce esenciálne oleje a zmesi. Patrí k nim Levanduľa, Vetiver, Cédrové drevo, Divoký pomaranč a upokojujúca zmes Serenity.

Serenity je špeciálna zmes esenciálnych olejov namiešaná na relax a podporu spánku. Obsahuje Levanduľu, Majoránku, Rumanček rímsky, Ylang Ylang, Havajské santálové drevo a výťažok z vanilkových semien. Táto zmes je vynikajúca na upokojenie nervov a emócií na konci dlhého dňa alebo v období stresu. Keď je telo uvoľnené, umožňuje lepšiu cirkuláciu krvi do mozgu.

Kvapnite si pár kvapiek zmesi Serenity alebo niektorého zo spomínaných olejčekov večer pred spaním do difuzéra, prípadne na vankúš. Alebo si votrite 1-2 kvapky do chodidiel a oddajte sa kvalitnému regeneračnému spánku. Ráno sa zobudíte plný energie do nového pracovného dňa. Aj tu platí, že vyberáme si tie oleje, ktoré nám voňajú a sú pre nás príjemné. Ak vám Serenity nevonia, siahnite po inom olejčeku, alebo kombinácií olejov.

Zmes Serenity existuje aj vo forme gelových toboliek, ktoré sa užívajú vnútorne ako tabletky. Je to prírodná alternatíva liekov na spanie. Ak ste tak ďaleko, že bez tabletky nedokáže zaspať, môžete skúsiť užiť 1-2 tobolky Serenity Softgels pred spaním ako prírodnú alternatívu bez vedľajších účinkov…

Ďalšia výborná zmes proti napätiu PastTense, ktorý som spomínala aj v článku o bolesti hlavy. PastTense obsahuje Gaultériu, Levanduľu, Mätu piepornú, Kadidlo, vňať Koriandra, Rumanček rímsky, Majorán, Bazalku a Rozmarín. Oleje sú v tejto zmesi namiešané v 10 ml roll-one s guľôčkou, takže sa ľahko aplikuje. Pri pocitoch napätia a stresu, aplikujte PastTense na zátylok a pozdĺž chrbtice. Jeho chladivý efekt je veľmi povzbudzujúci.

Výborná je aj masážna zmes Aromatouch, ktorá pomáha telu pri ukľudnení, relaxácií a uvoľnení fyzického napätia. Doprajte si domácu masáž týmto olejčekom alebo ho rovno zoberte svojmu masérovi, keď pôjdete na najbližšiu masáž v rámci starostlivosti o seba a dobíjania bateriek. Aromatouch obsahuje Bazalku, Grapefruit, Cyprus, Majorán, Levanduľu a Mätu piepornú.

Medzi moje srdcovky patrí uzemňujúca zmes Balance. Už jej názov hovorí za všetko. Balance prináša rovnováhu na každej našej úrovni. Pomáha nám zostať pevne ukotvený v našom strede a v prítomnom okamihu. O sile prítomného okamihu tu teraz nejdem písať. Veľa sa o tom popísalo inde a každému, kto sa o tieto veci zaujíma je jasné, aké je to dôležité.

Ak si osvojíte dennú rutinu, že si votriete 1-2 kvapky zmesi Balance ráno a večer do chodidiel, rýchlo na sebe spozorujete pozitívne zmeny. Vo vypätých situáciách budete reagovať pokojnejšie, akoby s chladnou hlavou a len tak ľahko vás niečo nevytočí. Balance je môj každodenný „must have“  a častokrát po ňom siaham aj počas dňa a natieram si ho na pulzné body a na zátylok.

A koho by zaujímalo, čo sa v tejto úžasnej uzemňujúcej zmesi ukrýva, tak je to Smrek, Gáfrovník lekársky, Vratič, Kadidlo, Rumanček kamilkový, všetko už zriedené s podkladovým frakcionovaným kokosovým olejom. Okrem lokálneho používania zmesi Balance, je veľmi vhodné ju aj difúzovať. Kdekoľvek a kedykoľvek je to možné.

Na pozdvihnutie nálady a dodanie energie sú vhodné všetky citrusové oleje. Výborná je hotová zmes CitrusBliss.

Z emočnej sady sú vhodné zmesi Motivate na dodanie stratenej motivácie a zameranie sa na svoj cieľ. Motivate je zmesou cirtusových a mätových olejov a pomáha nám pri pocitoch úzkosti, únavy, odradenosti, stagnácie, pochmúrnosti a nedostatku motivácie.

Zmes Cheer je olejom radosti. Vie nám dodať radosť, nádej, spokojnosť, vieru, pozdvihnutie a odhodlanosť v ťažších časoch. Pomáha znovu nadobudnúť nádej tam, kde záťaž presiahla hranice únosnosti. Cheer je zmesou citrusových a korenistých olejov.

Zmes Elevation patrí tiež medzi povzbudzujúce zmesi. Táto zmes je vytvorená na prekonanie pocitov zúfalstva a beznádeje. Zmes je kombináciou olejov, ktoré sú silnými stabilizátormi nálady a vyvolávajú pocit šťastia. Hrejivé vibrácie týchto olejov upokojujú srdce a balansujú emócie. Ide o oleje Santálové drevo, Ruža, Jazmín, Lavandin, Mandarínka, Citrónová myrta, Medovka a Ylang Ylang.

Okrem spomínaných zmesí z emočnej sady, sú výbornými pomocníkmi pri navodzovaní relaxačnej a upokojujúcej atmosféry všetky stromové oleje .

Kadidlo a Myrha sú vhodné pri meditáciách a modlitbách, kedy sa potrebujeme stíšiť a dostať hlbšie do svojho stredu.

Aj oleje na podporu dýchania ako Mäta, Eukalyptus, Rozmarín, či zmes na podporu dýchania Air nám vedia pomôcť doslova predýchať stresové situácie.

Ako vidíte voňavých pomocníkov zo sveta AROMATERAPIE máme mnoho, stačí si len nájsť tých svojich.

Prajem vám z celého srdca, aby vás pracovný stres neprevalcoval a aby ste si našli čas na seba, svoje záľuby, rodinu, na všetko, čo vám zaručene dokáže dobiť baterky. Prevalcovať nás stres môže iba do takej miery, do akej mu to dovolíme…

Doprajte si radšej relaxačný kúpeľ s vašim obľúbeným olejčekom. 😉

PS: O tom, ako si najvýhodnejšie môžete zadovážiť svojho relaxačného olejčekového pomocníka, sa dočítate TU.

Som mama dvoch malých ratolestí a mojou vášňou sa stala AROMATERAPIA. Rada budem vašim sprievodcom vo svete voňavých esencií, ktoré vás privedú k fyzickej aj psychickej rovnováhe. Môj príbeh si môžte prečítať tu >>
  • eBook ZDARMA: Esenciálne oleje a deti

    Esenciálne oleje a deti ebook

    Chcete sa dozvedieť tipy a triky ako bezpečne používať esenciálne oleje pri malých deťoch?

    Prezradím vám 13 konkrétnych receptov, s ktorými zvládnete najbežnejšie detské choroby doma.

  • Najnovšie články
  • Kategórie
  • Stretneme sa na Facebooku: