Už si nedávam novoročné predsavzatia

Novoročné predsavzatia.

Tretieho januára som sedela u kaderníka a ako mi tak umýval vlasy v tom kaderníckom umývadle, zrazu sa ma pýta: „Tak čo, dali ste si nejaké novoročné predsavzatie?“ A ja som na chvíľu zostala ticho rozmýšľať. Po chvíľke mu vravím: „A viete, že ani nie.“

Až ma to samú prekvapilo, ale popravde tento rok mi ani nenapadlo dať si nejaké to predsavzatie do roka Nového. A keď tak nad tým rozmýšľam, asi ani ten minulý a či predtým, to si už nepamätám. Nebolo to takto vždy. Viem, že voľakedy, keď som bola mladšia, takéto predsavzatia som si zvykla dávať. Asi ako väčšina ľudí. Že budem viac cvičiť, zdravšie sa stravovať, viac času tráviť s blízkymi, viac chodiť do prírody…

A potom som s tým nejako neúmyselne prestala. Myslím, že to súvisí najmä s tým, že som začala viac vedome žiť. Aj keď to slovo „vedome“ teraz na nás vyskakuje zo všadiaľ a možno sa vám to zdá už otrepané, ale je to tak. Jednoducho sa snažím si tie jednotlivé chvíle dňa naozaj užiť a uvedomiť. Byť čo najviac prítomná a nie myšlienkami niekde „mimo“. Musím povedať, že nie vždy sa mi to darí a nie som žiaden guru, ale už si viem odsledovať kedy som hlavou „niekde inde“ a viem sa vrátiť späť. Väčšinou.

Keď sa mi to podarí, situácie sa zrazu riešia ľahšie, dni sú pestrejšie a nemám pocit, že mi život uniká pomedzi prsty a ja som len pozorovateľ bez možnosti zasiahnuť. Keď počúvam svoje telo, viem lepšie vysledovať kedy potrebuje oddych, kedy naopak pohyb, kedy nejakú maškrtu a kedy šalát a viem, že je to tak v poriadku. Už si nemusím dávať novoročné predsavzatie, že budem viac cvičiť, pretože ho nepotrebujem na to, aby som sa „donútila.“ Proste, keď je tá správna a potrebná chvíľa, tak si zacvičím.

Cvičenie je len príklad, takto to viem aplikovať na hocičo iné, čo by tým predsavzatím mohlo byť. Snažím sa prijímať život a každý deň s tým, čo mi prinesie a nechať sa unášať jeho prúdom. Radovať sa z každého dňa a byť vďačná za všetko, čo mi je dopriate.

Neznamená to, že nič nerobím, sedím doma na gauči a čakám, čo bude. Samozrejme mám svoje sny, miesta, ktoré by som chcela navštíviť, veci, ktoré by som chcela urobiť a robiť, vysnenú prácu, o ktorej viem, že by ma na 100% napĺňala, ale netlačím to do konkrétnych plánov a predsavzatí. Robím všetko pre to, aby sa mi to splnilo, ale len toľko, koľko momentálne viem a najlepšie ako viem, ale nie lepšie. Lebo všetko je to vývoj a keď príde ten správny čas, prídu aj všetky tieto moje vysnené veci. A keď nie teraz, v tomto živote, tak verím, že raz určite, aj keď možno v úplne inej podobe, ako si teraz myslím…

A nebola by som to ja, keby som vám nespomenula niekoľko mojich voňavých pomocníkov, ktorí ma do tejto pohody dostali a pomáhajú ma v nej udržať, pretože to samozrejme nie je nemenný stav. Stále sa z neho vychyľujem na jednu či druhú stranu a pokúšam sa dostať naspäť na stred.

VETIVER

Esenciálny olej Vetiver sa získava z koreňov rastiny Vetiveria zizanioides destiláciou vodnou parou. Tieto rastliny rastú na Haity. Vetiver má teplú zemitú vôňu a jeho použitie je vhodné pri poruchách pozornosti a hyperaktivite, nakoľko podporuje sústredenie a upriamenie pozornosti na jednu konkrétnu činnosť. Je to taktiež výborný repelent proti hmyzu. Na Haity si korene tejto rastliny dávajú do okien a pred prah dverí, aby sa im hmyz nedostal do domu.

Vetiver je hlavne olejom centrovania a uzemnenia. Pomáha nám lepšie sa v živote ukotviť. Vracia človeka späť na zem. Pomáha nám uzemniť sa do fyzického sveta a nadviazať hlboké spojenie s tým, čo si myslíme a cítime. Vetiver je veľkou podporou pri všetkých druhoch práce s uvedomením si seba samého. Pomáha odhaliť príčinu emocionálneho problému tým, že nás naňho upriami a až keď si tento problém dokážeme uvedomiť, nastáva uzdravenie. Vetiver je veľmi vhodný do difuzéra. Moje obľúbené kombinácie sú s Levanduľou, alebo Divokým pomarančom. Pre posilnenie udržania pozornosti v prítomnosti je vhodné si ho natierať na chodidlá a vdychovať z dlaní.

BALANCE

Olejček s podobným účinkom je vlastne zmes esenciálnych olejov a síce uzemňujúca zmes Balance.

Balance obsahuje esenciálne oleje zo Smreka, Ružového dreva, Kadidla, Jedle Bielej, Cédrového dreva a Santálového dreva. Vyvážená kombinácia týchto esencií je zaručeným prúdom, ktorý vás dokáže uzemniť a vtiahnuť do prítomného okamihu.

Balance ukľudňuje  aj hyperaktívne deti, ktoré majú problém obsedieť. Táto zmes nám pripomína, že ak chce človek uskutočniť svoje pravé sny a túžby, musí sa na svoje ciele zamerať dovtedy, pokým sa tieto neuskutočnia aj vo fyzickom svete. Táto uzemňujúca zmes nás učí vytrvalosti tým, že pomáha človeku, aby ostal v prítomnom spojením s konkrétnym plánom, či myšlienkou dovtedy, kým sa nezrealizuje, resp. nezhmotní.

Vyskúšajte si zaviesť denný rituál nanášania kvapky Balance ráno a večer na chodidlá a sledujte, čo sa začne s vami diať.. 😉

CYPRUŠTEK

Mojím ďalším obľúbeným olejom je Cypress. Olej pohybu a prúdu. Tento výnimočný olej uvádza do pohybu stagnujúcu energiu v tele. Pracuje na úrovni srdca a mysle, kde podporuje flexibilitu. Cypruštek učí dušu, ako sa odpútať od minulosti ponorením sa do prúdu života. Ukazuje nám, že netreba „tlačiť na pílu“, ale radšej nechať veciam voľný priebeh. Podnecuje ľudí k životu bez starostí a potreby kontrolovať. Ukazuje nám, ako mať dokonalú dôveru v tok života.

Vyskúšajte si pridať pár kvapiek Cyprušteka do difuzéra alebo si ho natrite na chodidlá, či nadýchajte z dlaní.

HARMANČEK RÍMSKY

Harmanček rímsky je olej duchovného účelu. Podporuje nás v objavovaní a prežívaní svojho životného poslania. Pomáha nám nájsť zmysel a význam života bez ohľadu na to, akú prácu vykonávame. Keď začnú ľudia žiť zo svojho stredu bytia, objavujú v sebe nesmiernu silu a zmysel. Sú kľudnejší a uvoľnenejší.

Harmanček obnovuje dôveru človeka v to, pre čo je tu a čo má robiť. Ľudia sa častokrát boja, že keď budú robiť to, čo ich baví, zostanú nakoniec bez prostriedkov. Harmanček ale hovorí: „Rob to, čo miluješ a všetko dobre dopadne.“

Mali ste už možnosť si privoňať k čistému esenciálnemu oleju z Harmančeka rímskeho? Prekvapí vás, aká silná je vôňa tejto jemnej kvetinky. Na prevoňanie celej miestnosti vám stačí do difuzéra naozaj len jedna kvapka…

KADIDLO

Kadidlo, ako olej pravdy nemôže na mojom dnešnom zozname chýbať. Tento kráľ všetkých esenciálnych olejov nás učí žiť v pravde, vidieť pravdu a odhaľovať falošné pravdy. Napísala som o ňom už naozaj veľa, tak sa nebudem teraz opakovať. Viac si o ňom môžete prečítať v článku Kráľ, kráľovná a dvorná dáma.

BERGAMOT

Tento esenciálny olej získavaný z kôry zelených citrusov lisovaním za studena je olejom sebaprijatia.

Bergamot zmierňuje pocity nízkej sebahodnoty a zúfalstva a podporuje rozvíjanie našej sebalásky a sebaprijatia. Je veľmi nápomocný pre toho, kto má strach prezradiť svoje skutočné myšlienky a pocity. Má silné očistné vlastnosti, ktoré dokážu rozhýbať náš energetický systém. Bergamot nás učí k bezpodmienečnej láske k sebe , prebúdza optimizmus a dôveru v seba a tým vytvára základy pre sebaprijatie bez podmienok.

ŠALVIA MUŠKÁTOVÁ

Musím sa vám priznať, že Šlavia zo začiatku nepatrila k mojim obľúbeným olejčekom. Dokonca by som mohla povedať, že mi až smrdela. Potom sa niečo vo mne zmenilo a začala mi odrazu voňať. A to je presne to krásne na AROMATERAPIÍ. V AROMATERAPIÍ platí, že používame iba oleje, ktoré nám voňajú. Ak nám niektorý olej nevonia, tak ho na čas odložíme bokom. Znamená to, že naňho ešte nie sme pripravený… A to bol aj môj prípad so Šalviou.

Šalvia muškátová je olejom jasnosti a vízie a pomáha zmeniť naše vnímanie. Šalia nám dodáva odvahu vidieť pravdu takú aká je. Pomáha nám otvoriť sa novým myšlienkam a perspektívam. Pomáha pri otváraní kreatívnych kanálov a uvoľňovaní tvorivých blokov. Ostraňuje rušivé prvky z mysle a pomáha pri navodzovaní stavu „prázdnej mysle“, kedy sa môžu realizovať tvorivé sily. Otvára svet snov a zvyšuje schopnosť vidieť a predstavovať si nové možnosti.

Už podľa popisu môžete vidieť, že je to veľmi silná a vzácna bylinka. Je to taktiež veľmi ženská esencia a taká je aj jej vôňa.

Spomenula by som vám ešte Cédrové drevo, ktoré má pre mňa tiež ukľudňujúci a uzemňujúci účinok. Cédrové drevo je olejom spolunáležitosti a podrobnejšie som o ňom písala v článku o stromových esenciálnych olejoch Hlavou v oblakoch, nohami pevne na zemi.

Keď sa teraz tak pozerám na zoznam esenciálnych olejov, ktoré som vám v tomto článku spomenula, uvedomila som si, že tu máme zastúpené všetky kategórie olejčekov. Stromové, kvetové, bylinky, citrusové plody, koreň a ešte aj živicu. Nebol to úmysel, takto mi to vyšlo. Spolu je to skvelá symfónia vôní. Nájdite si tú svoju a dajte jej šancu.

Či už si robíte novoročné predsavzatia alebo nie, prajem vám z celého srdca, aby bol rok 2020 taký, aký si ho v kútiku svojej duše želáte. A ak bude ešte aj voňavý, o to lepšie…. 😊

PS: Ak sa chcete dozvedieť, ako si môžete zadovážiť čisté esenciálne oleje najvyššej terapeutickej triedy najvýhodnejšie, mrknite sem  alebo si ich rovno prídite ovoňať na niektorú z mojich najbližších Voňavých lekárničiek.

Lebo viete ako to je.  Jedenkrát ovoňať je viac ako si o tom stokrát prečítať…

 

Som mama dvoch malých ratolestí a mojou vášňou sa stala AROMATERAPIA. Rada budem vašim sprievodcom vo svete voňavých esencií, ktoré vás privedú k fyzickej aj psychickej rovnováhe. Môj príbeh si môžte prečítať tu >>