Prečo doma používame esenciálne oleje doTERRA

Esenciálne oleje doTERRA box

Často dostávam otázku, prečo používam práve esenciálne oleje značky doTERRA? Hneď za tým nasleduje druhá otázka, čo si myslím o iných, konkrétnych značkách? Otázkam úplne rozumiem. Na trhu nájdete veľké množstvo známejších, či menej známych značiek esenciálnych olejov. Bežnému užívateľovi je ťažko sa v tom vyznať a nevie vyhodnotiť, ktoré sú naozaj kvalitné. Ani to nemôže vedieť. Z jednoduchého dôvodu. Nemá dostatočné informácie. 

O iných značkách vám písať nebudem, ani ich nechcem hodnotiť. Chcem sa s vami podeliť o moju osobnú skúsenosť s esenciálnymi olejmi značky doTERRA, ktoré už pomaly piaty rok u nás doma používame.

PREČO doTERRA?

Ako som v úvode spomínala, na trhu nájdete množstvo rôznych esenciálnych olejov. Treba si však uvedomiť, že len veľmi veľmi  malinké množstvo z nich má hodnotenie CPTG (Certified Pure Therapeutic Grade), teda certifikát čistej terapeutickej triedy. Rozumej, že sú vhodné na terapeutické účely.

doTERRA je jedna zo značiek, ktorá toto hodnotenie má. Dalo by sa povedať, že to je prvý dôvod, prečo používam práve túto a nie nejakú inú značku. Mám istotu, že esenciálny olej vo vnútri fľaštičky je vhodný a možno ho použiť aj na terapeutické účely. A o to mi predsa v prom rade ide.

A tu by som mohla skončiť. Ale neskončím.

Druhým dôvodom je testovanie kvality esenciálnych olejov. Esenciálne oleje značky doTERRA prechádzaju 54 rôznymi testami kvality, z toho 43 si robí doTERRA vo svojich vlastných výskumných laboratóriach a 11 si dáva spraviť v nezávislom laboratóriu, ktoré testuje aj iné značky. Každý jeden esenciálny olej prechádza rôznymi druhmi testov. Patria medzi ne Organoleptický test, Test kontaminácie a Test stalibity. Detailnejšie ide o Plynovú chromografiu a Hmotnostnú spektrometriu, Test optickej rotácie, Infračervená spektroskopia a Izotopová analýza.

Testovanie je veľmi dôležité, pretože len pri poriadnych testoch máte záruku, že dostanete naozaj čisté a kvalitné esenciálne oleje. Také, ktoré nie sú ničím riedené a neobsahujú umelé chemikálie a rozpúšťadlá, ktoré môžu byť extrémne toxické a teda spôsobia viac škody ako úžitku.

APRC (Centrum pre výskum aromaterapeutických rastlín) testovalo 50 veľkých aj menších, známych aj menej známych značiek esenciálnych olejov na trhu. Z týchto päťdesiatich značiek vyšli len TRI (3) 100% čisté. Jednou z týchto troch je doTERRA. 

Myslím, že to netreba viac komentovať. Vychádza mi z toho, že väčšina esenciálnych olejov na trhu je nejakým spôsobom pančovaných. V tom lepšom prípade len riedených iným olejom, napr.repkovým. To je v poriadku, len potom by nemal mať na fľaštičke napísané, že sa jedná o 100% silicu. V tom horšom prípade sú pridávané umelé vône, či iné chemikálie, ktoré esenciálny olej znehodnocujú.

Viac o testovaní esenciálnych olejov doTERRA si môžete pozrieť v krátkom videjku:

Je potrebné si uvedomiť, že na kvalitu esenciálneho oleja a teda na jeho chemické zloženie vplýva viacero faktorov. Patria k nim:

  • kvalita pôdy, v ktorej bola rastlina vypestovaná 
  • podnebie, v ktorom rastlina rastie (počet slnečných dní, teplota, počet zrážok, vlhkosť vzduchu….)
  • čas a spôsob zberu rastlinného materiálu
  • v neposlednom rade je to aj spôsob spracovania, teda získavania esenciálneho oleja z rastlinného materiálu. Ak sú pri získavaní silice používané chemické rozpúšťadlá, tieto zanechajú svoje toxické stopy aj v získanej silici.

doTERRA používa tri spôsoby získavania esenciálnych olejov. Destiáciou vodnou parou sa získava väčšina esenciálnych olejov z bylín a stromov. Lisovanie za studena sa používa pri získavaní esenciálnych olejov z citrusových plodov. Enfleurage je špeciálny spôsob získavania silíc z jemných kvetov. Žiadne chemické rozpúšťadlá v týcho procesoch nenájdete.

Keď už som pri rastlinkách, ktoré sú darcami naších olejčekov, je tu ďalší dôvod prečo práve doTERRA. Spoločnosť doTERRA má zazmluvnených pestovateľov doslova po celom svete.

Esenciálne oleje tejto značky pochádzajú presne z tých oblastí, kde majú rastliny najvhodnejšie podmienky, aby poskytli silice najvyššej kvality. Podľa toho, čo som uviedla vyššie, vám už je jasné, že esenciálny olej z Medovky vypestovanej na záhradke na Slovensku bude mať iné chemické zloženie a teda aj vlastnosti ako olej z Medovky vypestovanej v Bulharsku. Musí byť iný, pretože klíma a pôda sú tam úplne iné ako u nás. 

Väčšina z pestovateľov dodávajúcich pre doTERRU má vlastné destilérky a dodáva esenciálne oleje výhradne pre túto spoločnosť. V mnohých rozvojových krajinách, odkiaľ doTERRA oleje získava, pomohla táto spoločnosť vybudovať školy, nemocnice, studne na pitnú vodu a zlepšuje kvalitu miestneho obyvateľstva pomocou programu Co-Impact Sourcing. Spoločnosť sa snaží vrátiť naspäť aspoň časť z toho, čo od prírody dostala. Toto mi je osobne veľmi sympatické.

Inak to ani nejde. Jedine férovými vzťahmi s pestovateľmi dokáže sprístupniť tieto esenciálne oleje aj pre nás ostatných.

Viac o programe Co-Impact Sourcing si môžete pozrieť tu:

Ďalším dôvodom je transparentnosť. Na každej jednej fľaštičke esenciálneho oleja doTERRA je zo spodnej strany vyznačené číslo šarže, z ktorej olej pochádza. Toto číslo viete zadať na stránke www.sourcetoyou.com  a dozviete sa presné chemické žloženie oleja, ktorý máte práve doma. Toto je tiež dôležitá informácia z pohľadu účinku daného oleja. Netuším, či nejaká iná značka ponúka takúto informáciu o svojich olejoch.

Myslím, že moje hlavné dôvody už poznáte. Účelom tohto článku nie je robiť reklamu tejto spoločnosti. Nejde o platený článok. Chcela som pre vás zhrnúť moje dôvody, prečo práve táto značka a žiadna iná u nás doma už takmer päť rokov vyhráva.

A ak hľadáte jednoduchú odpoveď na otázku PREČO PRÁVE doTERRA? Ja vám odpoviem, PRETOŽE TO FUNGUJE. Viac nemám čo dodať.

Už len, že ak sa o tom chcete sami presvedčiť, kuk SEM. Pretože vlastná skúsenosť je neprenosná…

Alebo si tieto oleje prídite ovoňať na niektoré z mojich voňavých stretnutí.

Majte sa krásne a buďte zdraví.

 

Som mama dvoch malých ratolestí a mojou vášňou sa stala AROMATERAPIA. Rada budem vašim sprievodcom vo svete voňavých esencií, ktoré vás privedú k fyzickej aj psychickej rovnováhe. Môj príbeh si môžte prečítať tu >>