Jarná očista tela a mysle s esenciálnymi olejmi

Detox, esenciálne oleje doTERRA, očista organizmu

Jar sa pomaličky prebúdza a s ňou aj príroda okolo nás. Vonku sa postupne oteplieva, stromy sa začínajú zelenať, aj vtáčiky počuť a hlavne dni sa nám začínajú viditeľne predlžovať. 

S príchodom jari sa po zime prebúdza aj naše telo, ktoré je vhodné práve v tomto období naštartovať a očistiť. Napríklad aj pomocou esenciálnych olejov.

Ako môžete využiť silu esencií na očistenie a prebudenie svojho tela sa dočítate v mojom článku venovanom práve téme jarnej očisty.

OLEJE A ZMESI S OČISTNÝMI ÚČINKAMI

Ak sa rozhodnete pre jarné “vnútorné” upratovanie, dobrými pomocníkmi vám môžu byť viaceré esenciálne oleje a zmesi. Poďme sa pozrieť, ktoré to sú.

CITRÓN

Citrón je veľký pomocník pri detoxikácii a očiste organizmu, ktorý prečisťuje aj náš lymfatický systém. Zaradiť do pitného režimu vodu s kvapkou esenciálneho oleja Citrón (5-8kv počas dňa) je veľmi dobrý nápad. Na podporu dosiahnutia pH rovnováhy organizmu si môžete natierať citrónový olej na uši a členky. Treba dávať pozor na fotosenzitivitu a 12 hodín po natretí nevystavovať dané miesto priamemu UV žiareniu.

GRAPEFRUIT

Grapefruit je ďalší olej z citrusovej rodiny, ktorý je vhodné zaradiť pri jarnej očiste organizmu. Grapefruit podporuje dotoxikáciu pečene, rozpúšťa žlčové kamene a podobne ako Citrón čistí lymfatický systém. Grapefruit môžete použiť aj na zmiernenie prejavov celulitídy, pridaním kvapky do vášho pílingu počas sprchovania. Tento esenciálny olej podporuje metabolizmus a preto je dobré ho zaradiť do pitného režimu spolu s Citrónom. Rovnako ako Citrón, aj Grapefruit je fotosenzitívny, preto pozor na jarné slniečko.

CITRÓNOVÁ TRÁVA (LEMONGRASS)

Citrónová tráva je silný čistiť, ktorý prečisťuje všetky naše vnútorné orgány. Použiť Citrónovú  trávu môžete rovnako aj na čistenie domácnosti a pri difúzovaní na čistenie vzduchu. Je to silný esenciálny olej, preto pri vnútornom užívaní ho odporúčam užívať zásadne vo vegánskych kapsuliach na to určených.

MUŠKÁT (GERANIUM)

Aj táto silno aromatická kvetinka patrí medzi čistiace esenciálne oleje. Čistiace účinky má hlavne na našu pečeň. Preto je vhodné počas očistnej kúry natierať jednu kvapku esenciálneho oleja z Muškátu na oblasť pečene ráno a večer.

VŇAŤ KORIANDRA (CILANTRO)

Cilantro patrí taktiež medzi silno čistiace esenciálne oleje. Okrem priaznivého vplyvu na prečistenie  našej pečene od toxínov, čistí aj od ťažkých kovov.

BAZALKA

Bazalku môžeme tiež zaradiť medzi esenciálne oleje s priaznivým vplyvom na našu pečeň. Okrem toho Bazalka dodáva energiu pri celkovej únave a pomáha aj pri bolesti svalov.

CYPRUŠTEK (CYPRESS)

Cypruštek má schopnosť rozprúdiť energiu a dať do pohybu náš obehový systém a tým napomáha celkovej očiste organizmu. 

SLAMIENKA (HELICHRYSUM)

Slamienka čistí najmä našu krv. Je to esenciálny olej vhodný na vyrovnanie sa s fyzickou, ale aj psychickou bolesťou.

BORIEVKA (JUNIPER BERRY)

Borievka je výborný esenciálny olej na podporu prečistenia obličiek. Obličky čistia krv a vylučujú odpadové látky von z tela. Na podporu obličiek natierame zriedený esenciálny olej z Borievky priamo na oblasť, kde sa obličky nachádzajú.

FENIKEL

Fenikel má silné protiparazitné účinky, preto je dobré ho tiež zaradiť v procese detoxu. Okrem toho pôsobí priaznivo na naše trávenie. Jeho sladkastá chuť vám pomôže zahnať nutkanie siahnuť po sladkostiach. Namiesto obľúbeného keksíka vyskúšajte jednu kvapku Fenikla pod jazyk. 

Medzi zmesi, ktoré je vhodné zaradiť do očistného procesu patria najmä:

SMART&SASSY

Smart&Sassy je metabolická zmes, ktorá podporuje náš metabolizmus, trávenie a zvyšovanie našej energie. Táto zmes obsahuje esenciálne oleje Grapefruit, Citrón, Mätu piepornú, Zázvor a Škoricu.

ZENDOCRINE

Zendocrine je doslova detoxikačná zmes, ako je uvedené aj pod jej názvom. Esenciálne oleje v tejto zmesi majú prečisťujúce a antioxidačné účinky. Zmes je zložená z olejov Rozmarín, Cilantro, Borievka, Tangerinka a Muškát.

ZENGEST

Aj ZenGest, zmes na podporu trávenia, môžeme zaradiť medzi zmesi s očistnými vlastnosťami. Zmes ZenGest sa skladá z esenciálnych olejov, ktoré podporujú naše trávenie a sú to Zázvor, Mäta pieporná, Estragón, Fenikel, Rasca, semeno Koriandra a Aníz. 

PURIFY

Purify je čistiaca zmes vhodná nielen na čistenie domácnosti a vzduchu u vás doma, ale môžeme ju v zriedenom stave pri lokálnom nanášaní použiť aj na očistu nášho organizmu. Zmes Purify je zložená z olejov Citrón, Limetka, Sibírska jedľa, Biela jedľa, Borovica, Citronela, Čajovník a Cilantro.

Vyššie uvedené esenciálne oleje a zmesi môžete zaradiť buď do pitného režimu, alebo lokálne či v difúzery, keď sa rozhodnete, že chcete podporiť očistné procesy vo vašom tele. Vyberte si tie, ktoré sú vám príjemné.

30 DŇOVÁ OČISTNÁ KÚRA 

Očista organizmu pomocou produktov doTERRA

Ak by ste sa rozhodli pre “väčšie upratovanie“, môžete vyskúšať 30 dňovú očistnú kúru s esenciálnymi olejmi a produktami doTERRA.

Kúra je rozdelená do troch častí.

1.-10. deň je zameraný na Prečistenie čistiacich a filtračných orgánov (koža, pečeň, obličky, pľúca).

Počas prvých desiatich dní sa užíva Zendocrine softgels (gelové tobolky s esenciálnym olejom Zendocrine) 3x denne 1 gelová tobolka (alebo 2 kv zmesi Zendocrine do prázdnej kapsule). Zendocrine sa užíva po jedle.

Dobré je zaradiť do pitného režimu počas dňa vodu s esenciálnymi olejmi Citrón/Grapefruit/Smart&Sassy. 

Poobede po 14tej hodine môžeme zaradiť do pitného režimu aj Mätu piepornú (Peppermint), ktorá napomáha rozpustené odpadové látky ľahšie vylúčiť z tela von.

Ráno nalačno je fajn začať deň s kvapkou citrónového esenciálneho oleja. v pohári vlažnej vody..

Na podporu trávenia a vstrebávania živín zo stravy môžeme pridať komplex TerraZyme. Jednu tabletu 3x denne s hlavným jedlom.

11.-20. deň je zameraný na Čistenie tráviaceho traktu od kvasiniek, parazitov, plesní, boreliózy, chlamýdií, helicobaktera.

K produktom a olejom z predchádzajúceho kroku pridáme produkt GX Assist. 

GX Assist obsahuje silné, aj horúce, esenciálne oleje Oregano, Tymian, Citrónová tráva, Mäta pieporná, Čajovník a Citrón. Tento produkt sa používa na vyčistenie odpadu z tráviaceho traktu. 

GX Assist sú tobolky, ktoré sa užívajú najprv 2x denne po jedle a po 2-3 dňoch môžete prejsť na 3x denne 1 tobolka po jedle. Nástup je postupný, aby účinok nebol príliš silný hneď na začiatok. Ak by ste mali pocit, že tri tobolky sú pre vás príliš, treba sa vrátiť ku dvom. GX Assist sa užíva 10 dní.

21.-30. deň je zameraný na Obnovu črevnej mikroflóry.

Po prečistení tráviaceho traktu je potrebné obnoviť zdravú črevnú mikroflóru zaradením probiotík PB Assist. Užívajú sa tri tobolky večer po poslednom jedle. 

Probiotika PB Assist majú patentovanú dvojitú kapsulu, ktorá zabezpečí, že sa tobolka nerozpustí už v žalúdku pôsobením žalúdočných štiav, ale dostane sa až tam, kam potrebujeme a teda do čreva.

Aj počas tretej fázy, stále užívame Zendocrine a popíjame citrusové esenciálne oleje vo vode. 

Počas takejto 30 dňovej očisty je veľmi dôležité piť dostatočné množstvo vody (2,5-3L denne), aby sa odpadové látky priebežne vylučovali z tela von. 

Ideálne je obmedziť alkohol, kávu, červené mäso, cukor a bielu múku. Taktiež mlieko a mliečne výrobky by sa mali obmedziť na minimum.

Dobré je zaradiť do stravy veľa čerstvej zeleniny a ovocia, zeleninové polievky a vývary, mäso nahradiť strukovinami a vyhýbať sa spracovaným potravinám. 

Pohyb na čerstvom vzduchu taktiež prospieva zdravému dýchaniu a teda aj celkovej očiste tela.

OČISTNÉ KÚPELE

Pri očistnej kúre odporúčam vyskúšať aj veľmi príjemnú formu očisty a síce detoxikačné kúpele s Epsomskou soľou a esenciálnymi olejmi. 

Už Hippokrates vravel, že cesta ku zdraviu je každodenný aromatický kúpeľ a masáž. Výskumy dokázali, že teplý kúpeľ patrí medzi najlepšie spôsoby ako zvýšiť hladinu serotonínu, očistiť telo a celý jeho energetický systém a zbaviť ho toxínov. 

Liečivé kúpele a aromatické rastliny sa už od staroveku používali k rituálnym očistám a liečivým procedúram pre obnovenie energetického systému tela, mysle, ducha a emócií. 

Teplý kúpeľ prirodzene uvoľňuje emócie a keď prúdia emócie, prúdi aj energia. Keď sú naše emócie potláčané, náš meridiánový energetický systém sa upcháva. 

Pravidelné vonné kúpele podporujú kvalitný spánok, dodávajú telu energiu, odburávajú stres, uľahčujú prirodzené chudnutie a navodzujú pocit celkovej pohody a chuti do života.

Môj tip je vyskúšať 40 dňový program pravidelných každodenných vonných kúpeľov a uvidíte, aký to bude mať na vás vplyv.

Do vonného kúpeľa dávame na plnú vaňu vody šálku Epsomskej soli, v ktorej rozmiešame 5-8 kv obľúbeného esenciálneho oleja a následne nasypeme do vane.

ISTENIE MYSLE

Pri očiste tela nesmieme zabúdať ani na našu myseľ. Na prečistenie našich myšlienok, čo je taktiež veľmi dôležité, môžeme vyskúšať difúzovať esencie Levaduľa, Divoký pomaranč, Ylang-Ylang, Bergamot, Peppermint, Medovka, zmes Balance. Buďte kreatívni a vytvorte si zmesi, ktoré vám najlepšie vyhovujú.

Očistiť sa od toxických vzťahov nám môže pomôcť napríklad zmes TerraShield a Kadidlo.

ZÁVER

Očista je proces, na ktorý sa musíte vnútorne naladiť. Mal by vám spôsobovať radosť a v žiadnom prípade nie trápenie. Ak sa mentálne nastavíte, že chcete takúto očistu svojho tela podstúpiť, určite vám to pôjde s ľahkosťou. 

V každom prípade je veľmi dôležité počúvať svoje vlastné telo a netlačiť sa do niečoho, čo vám nie je príjemné. Pri radikálnejších očistách sa môžu prejaviť krátkodobé bolesti hlavy, u niekoho môže vystúpiť výsyp na pokožke, keď sa koža čistí, prípadne nastať silnejšie črevné prečistenie. Takéto príznaky by mali do 1-2 dní odznieť.

Či už sa rozhodnete pre jarnú očistu svojho tela pomocou esenciálnych olejov alebo iným spôsobom, prajem vám veľa síl, pevnú výdrž a aby ste sa na konci tohto procesu cítili “ľahší” a plný energie.

Ak máte záujem o niektoré spomínané produkty, alebo nejakú radu, s radosťou sa na mňa obráťte. Rada vám poradím a pomôžem.

Som mama dvoch malých ratolestí a mojou vášňou sa stala AROMATERAPIA. Rada budem vašim sprievodcom vo svete voňavých esencií, ktoré vás privedú k fyzickej aj psychickej rovnováhe. Môj príbeh si môžte prečítať tu >>